Obelisk koło fary, stare zdjęcia -

Obelisk koło fary

5 IV 2009
http://schildberg.pl/galeria/foto/1/53

drzamich 15 years, 2 months ago
Comments (8)
nazgul 15 years, 2 months ago

Może ktoś zna dokładną inskrypcję jaka była zamieszczona pierwotnie na tym obelisku. Warto by zacytować w oryginale i ewentualne tłumaczenie.

jscierski 15 years, 2 months ago

Aby odczytać napis najłatwiej posłużyć się tym zdjęciem oraz starym zdjęciem z jednej z pocztówek. Łącząc je otrzymujemy coś takiego: http://img27.imageshack.us/img27/6053/obeliskporownanie.png
Na pewno widać tam:

S.....E
.......
evangelischen
GOTTESHAUSES
in
Schildberg
1806-1861

Oczywiście jest to tylko górny napis, na dole są prawdopodobnie nazwiska fundatorów.

paskal 15 years, 2 months ago

Dokładny opis i tłumaczenie "Napisu" wkrótce ;) tymczasem: górny napis: Miejsce pierwszego ewangelickiego domu bożego w Ostrzeszowie (Schildberg) istniejącego w latach 1806-1861 (czyli kościoła ewangelickiego). Hmm...

paskal 15 years, 2 months ago

No to wszystko jasne. Jest to obelisk pierwotnie postawiony na miejscu powstania pierwszego kościoła ewangelickiego w Ostrzeszowie, czyli na Borku. Można to zobaczyć tutaj http://schildberg.pl/galeria/foto/1/52 . Frontowa scianka z napisem została zeszlifowana ale napis jest rozpoznawalny. Jak do licha i kiedy został z tego miejsca usunięty i jakim sposobem znalazł się koło Fary - nie mam pojęcia ??? Może ktos wie ?

coolay 15 years ago

Komuna nie szanowała niczego, pomnik został przerzucony za komuny.

paskal 15 years ago

Pierwotny obelisk stał centralnie na środku placu Borek, w miejscu poprzedniego kościoła ewangelickiego. Został rozebrany w 1945 roku. Obelisk został "uratowany" i wykorzystany na postawienie pomnika pokazanego na zdjęciu.

jscierski 15 years ago

Skąd wiadomo że został rozebrany w 1945?

paskal 15 years ago

Tak pisze p. Graf w swoim "Zeszycie"