All

Here are the newest photos. Scroll down to see more.

Recently added photos

 • Plac Stawek w Ostrzeszowie. Bardzo zmieniło się to miejsce od lat 60-tych czyli czasu powstania tej fotografii. W miejscu niskiego budynku z drewniany wejściem, stoi teraz solidna kamienica państwa Ślęzaków. Z moich wspomnień zachował się widok starszej, drobnej pani wyprowadzającej z tej bramy kozy. Dom państwa Gorgolewskich (później Zamojskich) przy ulicy Targowej też uległ zmianie. Nie ma już piekarni i dużego komina, widocznego w lewym, górnym rogu. Parter w latach 90-tych, został przebudowany i powstał duży lokal handlowy. Bruk został zalany asfaltem i nie słychać już śmiechu dziewczynek skaczących na gumie czy na skakance, okrzyków chłopców grających w kapsle i nawoływania mam, że się ściemnia i czas wracać do domu. Ze zbiorów Danuty Stawińskiej.

 • Aleja Wolności, lata 50 -te. Po prawej widoczny fragment willi Niera, (dalej jest Borek), widoczny wysoki budynek to stary szpital. Na spacer wybrali się państwo Sobczakowie z córkami, również z córeczkami spaceruje sobie pani Gertruda Dymalska-żona brata pani Urszuli Sobczak, i to on jest prawdopodobnie autorem tego zdjęcia.

 • ...w podróży (w kamaszach) Biała Podlaska, 08.09. 1958 rok. Ostrzeszowianie: Aleksander Pisulla (w środku) i Adam Lisowski (w okularach) przy samolocie TS-8 BIES. Pan Adam przeprowadził się do Leszna i jego dalsze losy są nam nieznane, pan Aleksander ma się całkiem dobrze, prawie codziennie spotkać go można na ulicach naszego miasteczka. Serdecznie Pana Olka pozdrawiamy.

 • Lata trzydzieste, uroczystości Bożego Ciała na rynku w Ostrzeszowie. Główny ołtarz zbudowany jest przy wejściu do ratusza, przed nim stoi szpaler złożony z członków Bractwa Kurkowego. Widoczne organizacje i stowarzyszenia ze sztandarami. Zwracają uwagę pięknie udekorowane kamienice. Budynku na rogu Rynku i Krakowskiej już niema, został zburzony przez Niemców w czasie okupacji. Za te trzy fotografie, trzy najprawdziwsze perły dziękujemy prezesowi Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916 w Ostrzeszowie, panu Grzegorzowi Kosmali.

 • Lata trzydzieste, procesja Bożego Ciała na rynku w Ostrzeszowie. Doskonale widoczne szczegóły architektoniczne budynków, można sobie zajrzeć do sklepów i mieszkań. Ale najcudowniejsi na tych zdjęciach są ci odświętnie ubrani ludzie, nieświadomi że zostali schwytani i zaklęci na wieki w szklanej kliszy. Ze zbiorów Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916 w Ostrzeszowie

 • Lata trzydzieste, procesja Bożego Ciała na rynku w Ostrzeszowie. Dobrze widoczne feretrony, ciekawe czy jakiś przetrwał do naszych czasów? Ze zbiorów Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916 w Ostrzeszowie

 • Połowa lat 60-tych, procesja Bożego Ciała mija Szkołę Rolniczą przy ulicy Boh. Stalingradu. Wśród dziewczynek sypiących kwiatki rozpoznano: Danusię Rosińską i prawdopodobnie Wiesię Nasiadek. Ze zbiorów Danuty Stawińskiej.

 • Lata trzydzieste, ulica Krakowska (obecnie Sikorskiego 10), uroczystość Bożego Ciała. Ołtarz przysłania skład z bławatami i towarami krótkimi, którego właścicielem był Stefan Kucharski. I to on prawdopodobnie zapala świeczkę. Ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • Baszta w Ostrzeszowie, początek lat pięćdziesiątych. Na schodach prowadzących do wejścia na wieże, stoją: dr Marian Cegiełka i państwo Kasprzakowie z synami. Dr Marian Cegiełka w tym czasie pracował w ostrzeszowskim szpitalu.

 • Ostrzeszowska baszta, początek lat pięćdziesiątych. Dobrze widoczne drewniane schody prowadzące do wejścia na wieżę i maculce czyli otwory pozostawione po belkach rusztowania, na które nakładano pomosty z desek.

 • Więcej