Wszystkie

Oto najnowsze zdjęcia w serwisie. Przewijaj w dół, aby obejrzeć kolejne.

Ostatnio dodane zdjęcia

 • Szukamy informacji o rodzinie Calińskich Zdjęcie przedstawia prawdopodobnie rodzinę Calińskich. Młody mężczyzna z tyłu to Henryk Caliński ur. w Ostrzeszowie w 1923 r., imiona rodziców Andrzej Gertruda. Andrzej Caliński prezentował swoje wyroby na wystawie Rolniczo Przemysłowej w 1934 r. Był rymarzem, robił uprzęże paradne i codzienne

 • Szkoła Podstawowa nr 1. Wrzesień 1963 rok, montaż elementów betonowych konstrukcji ścian i stropów. Widok od frontu. Z kroniki SP nr 1.

 • Szkoła Podstawowa nr 1. Wrzesień 1963 rok, montaż elementów betonowych konstrukcji ścian i stropów. Widok od ulicy Wieluńskiej, po lewej widoczny kościół farny. Z kroniki SP nr 1.

 • Szkoła Podstawowa nr 1. Wrzesień 1963 rok, montaż elementów betonowych konstrukcji ścian i stropów. Widok od boiska, po prawej widoczny budynek weterynarii. Z kroniki SP nr 1.

 • Sklep z materiałami w Ostrzeszowie, w którym w latach 30-tych pracowała moja babcia Pelagia Wawrzyczek z domu Goncerzewicz (druga od prawej). Na ladzie siedzi moja mama Irenka, a za nią stoi mój dziadek Karol Wawrzyczek. Nie wiem, czy wtedy w Ostrzeszowie było więcej takich sklepów, czy to jest ten, który tu zobaczyłam na zdjęciach, sklep bławatów i towarów krótkich Stefana Kucharskiego.

 • Rok 1931. Sklep z materiałami w Ostrzeszowie. Na ladzie siedzi moja mama Irenka Wawrzyczek, za nią stoi moja babcia Pelagia Wawrzyczek z domu Goncerzewicz, a z prawej oparta o ladę jej siostra Marianna Goncerzewicz.

 • To zdjęcie prawdopodobnie zrobiono przed sklepem z materiałami, bo w drzwiach widać te same panie, które były na poprzednim zdjęciu. Na pierwszym planie moja babcia Pelagia Wawrzyczek z domu Goncerzewicz, dziadek Karol Wawrzyczek, z moją mamą Ireną.

 • 21,06,1936, ulica Okrężna, w tyle widoczna kamienica przy ulicy Poprzecznej 2. Przepiękne dziewczyny, ubrane w stroje będące zapewne najnowszym krzykiem ówczesnej mody. Po prawej Władysława Adamska, po lewej pani, której nazwiska panieńskiego nie znamy, po mężu nazywała się prawdopodobnie Kobzda. Dodatkowe informację o bohaterkach tej fotografii bardzo oczekiwane.

 • Lata trzydzieste, na pierwszy zdjęciu stoją: Władysława Irena Śliwińska i Bożena Śliwińska na drugim: Bożena Śliwińska i Władysława Irena Śliwińska tylko... trochę starsze. Fotografie zrobiono na schodach prowadzących na basztę. Ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • 31.03.1986 rok. Zdjęcie pochodzi z czasów gdy górka w lesie klasztornym była jeszcze ulubionym miejscem odwiedzanym przez mieszkańców Ostrzeszowa. Górka to nic innego jak strzelnica wojskowa, zbudowana przez Prusaków w czasie zaborów. Widoczne nasypy ziemne to kulochwyty. Zdjęcie ze zbiorów Lidii Powroźnik.

 • Lata trzydzieste, Borek 5, sklep kolonialny Ignacego Matysika. W wejściu stoi brat właściciela Antoni Matysik, dziewczynka niestety nierozpoznana. Jak widać w sklepie zakupić można było m.in. biszkopty od Emila Wedla i kawę słodową Sebastiana Kneippa. Ze zbiorów Jacka Matysika.

 • Lata trzydzieste, sklep Ignacego Matysika,który znajdował się na Borku w kamienicy nr 5. Po prawej właściciel "kolonialki", w środku jego brat Antoni Matysik. Ze zbiorów Jacka Matysika.

 • Lata trzydzieste, sklep Ignacego Matysika przy placu Borek 5. Piękna fotografia z cudownym klimatem lat międzywojennych. Fajne są te odgrywane role: pani pracująca przy kasie (jakże stylowej), druga pani ważąca towar, pan Ignacy nasypujący cukierków do papierowego rożka i sprzedawca pakujący zakupy. I te ekologiczne tytki różnych wielkości wiszące nad ladą. Ze zbiorów Jacka Matysika.

 • Rok 1962 rozpoczyna się budowa Szkoły Podstawowej nr 1. Szkołę wznoszono w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego (1966 r,). Stąd potoczna nazwa tych szkół "Tysiąclatki". Na wprost widoczne zbiorniki gazowni i drewniana wieża strażacka, na prawo Szkoła Drzewna, na krótko przed pożarem, w czasie którego spłonął dach. Z kroniki Szkoły Podstawowej nr 1.

 • Grudzień 1970 rok, Mirosław Zawartko kierownik sklepu odzieżowego na Rynku w kamienicy nr 1. Zdj. Cz. Bojszczak ze zbiorów Muzeum Regionalnego.

 • Grudzień 1970 rok, przedświąteczna gorączka zakupów w należącym do PSS-u sklepie odzieżowym, który znajdował się na rynku, w kamienicy państwa Bagniewskich Zdj. Cz. Bojszczak ze zbiorów Muzeum Regionalnego.

 • Więcej