Wszystkie

Oto najnowsze zdjęcia w serwisie. Przewijaj w dół, aby obejrzeć kolejne.

Ostatnio dodane zdjęcia

 • Osiedle M. Nowotki (Zamkowe) W dniu 8 grudnia 1972 roku rozpoczęto budowę bloku mieszkalnego nr 25 dla 80 ludzi o 210 izbach i pow. użytkowej 3 405 m2. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego.

 • Osiedle M. Nowotki (Zamkowe) Blok nr 25 oddano do użytku 28 marca 1974 roku. Ogólny koszt budowy wyniósł: 10 704 315 zł.

 • Koniec lat trzydziestych, ostrzeszowski ratusz, strona północna. Zdjęcie zrobiono prawdopodobnie z okna kamienicy państwa Olszanowskich. Coraz trudniej zdobyć nieznane dotąd tak niewiarygodnie cudowne zdjęcie z okresu międzywojennego. Bo to nie tylko wspaniały dokument tamtych lat ale również fotografia symbolizująca zmierzch pewnej epoki i nadchodzącego postępu i rewolucyjnych zmian.

 • 12 sierpnia 1934 roku, ulica Zamkowa, naprzeciwko baszty, w tyle widoczna kamienica państwa Cieplików. Uroczysta defilada z okazji otwarcia Regionalnej Wystawy Rolno-Przemysłowej powiatu kępińskiego w Ostrzeszowie. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego

 • Początek lat sześćdziesiątych, rusza budowa Szkoły Podstawowej nr1. Po lewej stronie widoczna ulica Łąkowa po prawej Wieluńska na wprost Św. Mikołaja. Fantastyczne zdjęcie i cenne bardzo, bo mało jest fotografii pokazujących ten zakątek naszego miasta. Prosimy więc, pomóżcie wzbogacić materiał zdjęciowy tego jakże ciekawego i bogatego w wyjątkową historię i tradycję Przedmieścia Ostrzeszowa.

 • Rok ok. 1968, ostrzeszowską "autostradą" spaceruje rodzina państwa Jasiaków. Dobrze widoczne betonowe płyty z których była zrobiona droga, w tyle blok nr 16.

 • Koniec lat pięćdziesiątych, ćwiczenia Ligi Przyjaciół Żołnierza. W pierwszym rzędzie, czwarty od lewej stoi Zbigniew Karwacki, któremu dziękujemy za udostępnienie zdjęcia. Po lewej stronie widoczny kościół Chrystusa Króla, prawdopodobnie fotografię zrobiono więc gdzieś na alejkach, na przyklasztornych łąkach. Liga Przyjaciół Żołnierza to paramilitarna organizacja, powstała w 1950 roku w celu upowszechniania idei obronności kraju. W roku 1962 przekształcona w Ligę Obrony Kraju.

 • Koniec lat czterdziestych, pracownicy Spółdzielni Pracy Stolarz. Spółdzielnia znajdowała się przy ulicy Kolejowej, obecnie w jej zabudowaniach mieści się pub-kręgielnia Klif. 3-Idzikowski(?), 6-Marian Franikowski, 10-Władysław Kluska, 12-Stanisław Pilarczyk, 13-Kasprzak Bardzo prosimy o pomoc w rozpoznaniu pozostałych osób.

 • Ostrzeszowski rynek, rok 1933. W kamienicy widocznej na fotografii obecnie mieści się kwiaciarnia państwa Borowiczów. Za zdjęcie dziękujemy Zbigniewowi Jagodzińskiemu.

 • Rok ok. 1963-64, drużyna LZS Ostrzeszów w piłce ręcznej. Stoją od lewej: Zbigniew Karwacki, Stefan Chruścik, Kazimierz Małecki, Jerzy Makles, Orłowski, Marian Mamys, Czesław Stawicki, Jerzy Śmigielski, Witold Tokarski, Lech Powolny, NN, Janusz Paprzycki, Jerzy Dembski, Kazimierz Gemza, leży: Marian Pawlak (bramkarz). Za zdjęcie dziękujemy Zbigniewowi Karwackiemu, za pomoc w opisie Marianowi Mamysowi.

 • Grafika autorstwa Konrada Kempy przedstawiająca ulicę Piekary i ostrzeszowską synagogę. Przypominamy że synagoga została rozebrana na początku lat siedemdziesiątych i na jej miescu zbudowano dom kultury. Rysunek inspirowany znanym zdjęciem https://dziejeostrzeszowa.pl/aab58c56/zdjecie/5266/

 • Klasztor i stara lipa, koniec lat czterdziestych. Ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • Koniec lat czterdziestych, alejki klasztorne, do zdjęcia pozuje Henryk Kucharski. Ogrodzenie z drutem kolczastym świadczy że klasztor jest już po remoncie (lub w trakcie), w tyle widoczna ulica Leśna. Ze zbiorów Witolda Kucharskiego

 • Koniec lat czterdziestych, siedzą od lewej: Stanisław Szmaj, Henryk Kucharski, Zenon Szwacki i prawdopodobnie Edmund Nowacki. Ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • Rok 1967, niestety nie Ostrzeszów a Poznań, czerwiec i czas międzynarodowych targów. Saturator obsługuje mieszkanka ziemi ostrzeszowskiej, pochodząca z Książenic Zofia Mazurek. Saturator to stalowy wózek na kółkach , często z parasolem chroniącym przed słońcem, służący do serwowania wody z sokiem lub bez. Saturator to niewątpliwie jeden z symboli PRL-u. Czy ktoś może pamięta saturator jeżdzący po Ostrzeszowie? Może chociaż okazjonalnie, od świeta np 1-go maja lub 22 lipca, wyjeżdzał na ulice miasta oferując mieszkańcom słynną "grużliczankę"? Jeżeli miało miejsce takie wydarzenie to prosimy o podzielenie się wspomnieniem.

 • Ostrzeszowski basen, koniec lat pięćdziesiątych. Stoją od lewej: Adaś Tyc, Marysia Fabrowska, Józek Fabrowski. Klęczą od lewej: Irenka Tyc, Mariolka Cybulska i Danusia Fabrowska.

 • Więcej