Here are the newest photos. Scroll down to see more.
Recently added photos
Plac Stawek w Ostrzeszowie. Bardzo zmieniło się to miejsce od lat 60-tych czyli czasu powstania tej fotografii. W miejscu niskiego budynku z drewniany wejściem, stoi teraz solidna kamienica państwa Ślęzaków. Z moich wspomnień zachował się widok starszej, drobnej pani wyprowadzającej z tej bramy kozy. Dom państwa Gorgolewskich (później Zamojskich) przy ulicy Targowej też uległ zmianie. Nie ma już piekarni i dużego komina, widocznego w lewym, górnym rogu. Parter w latach 90-tych, został przebudowany i powstał duży lokal handlowy. Bruk został zalany asfaltem i nie słychać już śmiechu dziewczynek skaczących na gumie czy na skakance, okrzyków chłopców grających w kapsle i nawoływania mam, że się ściemnia i czas wracać do domu. Ze zbiorów Danuty Stawińskiej.
Aleja Wolności, lata 50 -te. Po prawej widoczny fragment willi Niera, (dalej jest Borek), widoczny wysoki budynek to stary szpital. Na spacer wybrali się państwo Sobczakowie z córkami, również z córeczkami spaceruje sobie pani Gertruda Dymalska-żona brata pani Urszuli Sobczak, i to on jest prawdopodobnie autorem tego zdjęcia.
...w podróży (w kamaszach) Biała Podlaska, 08.09. 1958 rok. Ostrzeszowianie: Aleksander Pisulla (w środku) i Adam Lisowski (w okularach) przy samolocie TS-8 BIES. Pan Adam przeprowadził się do Leszna i jego dalsze losy są nam nieznane, pan Aleksander ma się całkiem dobrze, prawie codziennie spotkać go można na ulicach naszego miasteczka. Serdecznie Pana Olka pozdrawiamy.
Lata trzydzieste, uroczystości Bożego Ciała na rynku w Ostrzeszowie. Główny ołtarz zbudowany jest przy wejściu do ratusza, przed nim stoi szpaler złożony z członków Bractwa Kurkowego. Widoczne organizacje i stowarzyszenia ze sztandarami. Zwracają uwagę pięknie udekorowane kamienice. Budynku na rogu Rynku i Krakowskiej już niema, został zburzony przez Niemców w czasie okupacji. Za te trzy fotografie, trzy najprawdziwsze perły dziękujemy prezesowi Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916 w Ostrzeszowie, panu Grzegorzowi Kosmali.
Lata trzydzieste, procesja Bożego Ciała na rynku w Ostrzeszowie. Doskonale widoczne szczegóły architektoniczne budynków, można sobie zajrzeć do sklepów i mieszkań. Ale najcudowniejsi na tych zdjęciach są ci odświętnie ubrani ludzie, nieświadomi że zostali schwytani i zaklęci na wieki w szklanej kliszy. Ze zbiorów Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916 w Ostrzeszowie