Wszystkie

Oto najnowsze zdjęcia w serwisie. Przewijaj w dół, aby obejrzeć kolejne.

Ostatnio dodane zdjęcia

 • Połowa lat pięćdziesiątych, drewniana makieta Pałacu Kultury i Nauki w parku przy ulicy Bohaterów Stalingradu (Zamkowej) obecnie w miejscu tym stoi pomnik harcerzy. Makietę zbudowała Spółdzielnia Pracy "Stolarz". Na pałacu widoczne logo V Festiwalu Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń, który odbył się w Warszawie w 1955 roku. Ze zbiorów Piotra Niesobskiego.

 • Rok 1956, prawdopodobnie jest to pamiątkowe zdjęcie zrobione z okazji 60-tej rocznicy powstania Chóru Kościelnego Moniuszko. Na schodach przy pomniku Matki Bożej, oprócz chóru stoją również członkowie nieznanego nam zespołu muzycznego. Tradycyjnie przepraszamy za zaistniałe błędy i prosimy uzupełnienie brakujących imion i nazwisk. 1-Stanisław Zborowski, 2-ks. proboszcz Franciszek Winiecki, 3-ks. Marian Wiertelak, kapelan z klasztoru, 4-Gabrysia Łyskawa, 5-Wincenty Kozłowski, 6-orkiestra, 7-orkiestra, 8-Wanda Gorzka, 9-Maria Morek, 10-Kazimiera Pastucha (z.m. Dziergwa), 11-Mazurkiewicz, 12-Teresa Wilk, 13-Karolewska, 14-Juszczak (z.d. Chowańska), 15-Weronika Wilk, 16-orkiestra, 17-orkiestra, 18-orkiestra, 19-orkiestra, 20-Cudniewicz (z.d. Guzenda), 21-Henryka Mróz, 22-Maria Woziwodzka (z.m. Śniady), 23-NN, 24-Zofia Kaczmarek, 25-Kazimiera Kocerka (z.m. Chwalisz) 26-? 27-Krystyna Jurkiewicz (z.m. Warszawska), 28-Rybarczyk(?), 29-Jadwiga Jurkiewicz (z.m. Kałwińska), 30-NN, 31-orkiestra, 32-orkiestra?, 33-Zawadzka (z.m. Kapelańczyk), 34-Maria Połomska (z.m. Wrzalska), 35-Czesława Wieczorek (z.m. Jończak), 36-Czesława Kinastowska, 37-Frąszczak, 38-Maria Kałużna, 39-Barbara Obiegła, 40-Eugenia Rybarczyk, 41-Czesława Rak (Kalina), 42-Teresa Orzełek (z.m. Wilk), 43-orkiestra, 44-orkiestra, 45-Stefan Jędrzejak, 46-Wacław Karasiński, 47-Sylwester Wieczorek, 48-Wrzalska, 49-Teresa Marszałek (z.d. Rossa), 50-Zofia Muszalska, 51-Irena Płaczek (z.m. Kubiak), 52-Elżbieta Grajczyk (z.m. Cyba), 53-Janina Szkopek, 54-Stanisława Knopik (z.d. Golus), 55-NN, 56-Żuberek (z.m. Adamska), 57-orkiestra, 58-Waloszczyk, 59-Tadeusz Cudniewicz, 60- Tadeusz Adamski, 61-Czesław Knopik, 62-Wrzalski, 63- NN, 64-Henryk Banaszak, 65-Stefan Dudziak, 66-Leon Cebula, 67-Trawiński, 68 Kazimierz Blok, 69-Stefan Hazubski, 70-Jan Woryma, 71-NN, 72-Tomasz Stojecki, 73-orkiestra?, 74-orkiestra

 • Rok 1966, 70 lecie chóru kościelnego. Jest to ostatnie znane nam zdjęcie chóru, ciekawe jakie były dalsze jego losy? Początek chóru sięga końca XIX wieku, w dwudziestoleciu międzywojennym osiągnął szczyt swojej działalności. Interesujące jest jak chór został odbudowany po latach okupacji i jak radził sobie w nowej rzeczywistości politycznej. Historia chóru to nie tylko aktywność muzyczna, było to miejsce spotkań towarzyskich, gdzie młodzi ludzie nawiązywali znajomości, które nierzadko kończyły się małżeństwem. Zwracamy się o pomoc w odszukaniu dokumentów, zdjęć lub kroniki długiej i bogatej historii chóru. 1- Maria Morek, 2 - ?, 3- Weronika Wilk, 4- Zofia Kaczmarek, 5- ?, 6- ?, 7 ks. proboszcz Antoni Hełka, 8- ?, 9- Tadeusz Cudziński, 10- Nina Kozyra (Maciejewska), 11-?, 12- Kobyłka (Jurkiewicz) 13- Kupczyk, 14 Barbara Sauer (zm. Ciećka), 15- Witkiewicz (zm. Kupczyk), 16-?, 17- Szaryk, 18- ?, 19- Stefania Konarska, 20- ?, 21- Władysława Reif, 22- Zofia Świergiel, 23- Teresa Wilk, 24- Kazimierz Więcek, 25- Teresa Marszałek (Rosa), 26-?, 27- Dudziak, 28- Blok, 29- Leon Cebula, 30-Stefan Jędrzejak, 31- Jan Woryma, 32- Sylwester Wieczorek 33- Wacław Karasiński, 34- Dobisiak, 35- Tomasz Mamys, 36- Henryk Banasiak, 37- Chwalisz, 38- Cwojdziński. Przepraszam zainteresowanych za ewentualne błędy i proszę o uzupełnienie listy. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w ustaleniu nazwisk członków chóru, a w naszych badaniach musieliśmy cofnąć się aż do lat trzydziestych XX wieku.

 • Rok 1927, I Kompania Związku Strzeleckiego. Zdjęcie zrobiono na terenie ostrzeszowskiej gazowni na tle zbiorników. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego.

 • Lata pięćdziesiąte, gazownia w Ostrzeszowie przy ulicy Sportowej. Ciekawie ukazana wieży ciśnień Ze zbiorów Piotra Niesobskiego.

 • Budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 przez pracowników Zarządu Miejskiego w Ostrzeszowie. W tyle widoczna ulica Piastowska. Przy wagoniku, trzecia od lewej stoi Florentyna (Janka) Narożna. Charakterystyczny mężczyzna z sumiastym wąsem to pan Marszałek. Pan Marszałek to ciekawa osoba, występuje na bardzo wielu znanych nam zdjęciach z okresu międzywojennego, zarówno prywatnych jak i grupowych różnych związków, organizacji i chórów. Jeżeli ktoś z rodziny lub znajomych jest zainteresowany by przybliżyć postać pana Marszałka to prosimy o kontakt z Dziejami Ostrzeszowa. My chętnie podzielimy się posiadanymi fotografiami. Bardzo prosimy o próbę identyfikacji pozostałych osób ze zdjęcia. Ze zbiorów Andrzeja Cichosza.

 • Proboszcz parafii ostrzeszowskiej w latach 1946-56, ksiądz Franciszek Komorowski przed budynkiem plebanii. Franciszek Komorowski urodził się 17 stycznia 1886 r. w Szarleju w pow. Inowrocławskim. Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do Księży Zmartwychwstania w Rzymie, święcenia kapłańskie uzyskał w 1912 r. Po święceniach wrócił do kraju i objął stanowisko wychowawcy w internacie dla młodzieży gimnazjalnej w Krakowie. W czasie I wojny światowej był wikarym w Opalenicy i we Lwówku. Jako kapelan brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. W latach 1920-1926, rektor internatu w Krakowie, 1927-1929 rektor Hospicjum Polskiego św. Stanisława w Rzymie. W 1930 r. prefekt gimnazjum polskiego w Gdańsku, w 1933 zostaje proboszczem w Opatowie pow. Kępno. W czasie okupacji hitlerowskiej ukrywa się w Częstochowie i Zakopanem. Po wojnie wraca do Opatowa a w roku 1946 zostaje proboszczem w Ostrzeszowie. Należał do Związku Powstańców Wielkopolskich. Zmarł w 1956 roku, pochowany jest na ostrzeszowskim cmentarzu. Ze zbiorów Piotra Niesobskiego.

 • Połowa lat pięćdziesiątych, park i plac zabaw przy ulicy Bohaterów Stalingradu, obecnie w tym miejscu stoi pomnik harcerzy. W tyle widać dwie wieża: pierwsza to drewniana makieta Pałacu Kultury i Nauki, druga to oczywiście wieża kościoła Chrystusa Króla. Ze zbiorów Piotra Niesobskiego.

 • Rok 1974, przejście między ulicą Boh. Stalingradu i ogródkami dziecięcymi ze świetlicą TPD. Zauważcie jak wyraźnie widać płot Klasztoru, robiłem jakiś czas temu zdjęcie porównawcze, niestety nie mogę odnaleźć, dzisiaj z tego punktu już nic nie widać. coolay73

 • Lata pięćdziesiąte, róg alei Wolności i placu Borek. Budynek to willa Niera, przedwojennego przemysłowca, rozebrana na początku lat siedemdziesiątych, dalej widoczne kominy kaflarni. W tym miejscu stoi obecnie szpital. Chłopiec, który tak pięknie zlał się że sztachetami to Piotr Niesobski, któremu dziękujemy za to bezcenne zdjęcie.

 • Rok 1946 lub 1947, Kolejowa albo już Armii Czerwonej, niestety nie jest nam znana data zmiany nazwy ulicy (po prawej plac Kazimierza). Z lewej stoi Stasiu Woryma, na rękach u cioci-jego brat Jacek. Dzieje Ostrzeszowa serdecznie pozdrawiają obu Panów.

 • Z kroniki Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych.

 • 25 styczeń 1975 rok. Choinka noworoczna dla dzieci członków Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych przy Urzędzie Powiatowym w sali sesyjnej. Jeżeli kogoś rozpoznajecie na zdjęciach lub chcecie podzielić się wspomnieniami to prosimy o komentarze.

 • 25 styczeń 1975 rok. Choinka noworoczna dla dzieci członków Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych przy Urzędzie Powiatowym w sali sesyjnej.

 • 25 styczeń 1975 rok. Choinka noworoczna dla dzieci członków Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych przy Urzędzie Powiatowym w sali sesyjnej.

 • 25 styczeń 1975 rok. Choinka noworoczna dla dzieci członków Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych przy Urzędzie Powiatowym w sali sesyjnej.

 • Więcej