Wszystkie

Oto najnowsze zdjęcia w serwisie. Przewijaj w dół, aby obejrzeć kolejne.

Ostatnio dodane zdjęcia

 • Na zdjęciu z ok. 1970 roku rozpoznano pracowników Powszechnej Spółdzielni Spożywców, Cechu Rzemiosł Różnych oraz rzemieślników. Nieznane są nam okoliczności i miejsce powstania zdjęcia, jeżeli ktoś dysponuje taką wiedzą i potrafi jeszcze kogoś rozpoznać to prosimy o informacje. 1-NN, 2-Wacław Gołębiowski, 2-NN, 4-NN, 5-Guzenda, 6-Tadeusz Możdzanowski, 7-Henryk Puterczak, 8-Zofia Liber, 9-NN, 10-Dolata, 11-NN, 12-NN, 13-Jezuita, 14-Pazdyga, 15-Stefańska, 16-Janusz Prusinkiewicz, 17-Roch Gruszka, 18- Teofil Telega,19- Czesław Motyl, 20- Adam Cieplik, 21- Danuta Pentoś, 22- Jan Witwicki, 23-NN, 24- Marian Kubiaczyk, 25-NN, 26-NN.

 • Rok 1935. Rynek 20, przed wojną taki był adres ostrzeszowskiego ratusza. Mieścił się w nim nie tylko Magistrat ale również posterunek Policji Państwowej o czym świadczy napis na szybie nad drzwiami. Małżeństwo na schodach to Helena i Czesław Golusińscy. Bezcenna fotografia, za którą dziękujemy Czesławie Pilachowskiej.

 • Wystawa Rolniczo Przemysłowa powiatu kępińskiego w Ostrzeszowie. 12-15 sierpień 1934 roku. Do zdjęcia pozują członkowie ostrzeszowskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tył stoi wysoki mężczyzna z wąsikiem to Paweł Seydak, burmistrz Ostrzeszowa, któremu miasto zawdzięcza że wystawa rolniczo-przemysłowa powiatu kępińskiego odbyła się właśnie w Ostrzeszowie. Paweł Seydak był burmistrzem Ostrzeszowa w latach 1923-1935, Grabowa w latach 1936-1938, i krótko przed 1939 rokiem w Kępnie. Po wojnie ponownie został wybrany burmistrzem Kępna, nie cieszył się jednak zaufaniem władzy ludowej i został zmuszony do podania się do dymisji. Zmarł 11 listopada 1969 roku i pochowany został na Katolickim Cmentarzu Komunalnym w Kępnie. Mimo prób zainteresowania władz miasta i TPZO, w okrągłą, 50-tą rocznicą śmierci Pawła Seydaka, nie udało się zorganizować żadnych uroczystości. A szkoda bo była to dobra okazja by zapoznać się z życiem i działalnością człowieka, który był w okresie międzywojennym, gospodarzem trzech sąsiadujących miast. Zainteresowanych odsyłam do książki: Ostrzeszów-miasto znane i nieznane, rozdział 8, Paweł Seydak-zapomniany burmistrz Ostrzeszowa. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Regionalnego

 • 10. 01. 1958 rok, uroczystość odsłonięcia tablicy na budynku Liceum Ogólnokształcącego, upamiętniającej pobyt w czasie wojny, jeńców norweskich w ostrzeszowskim obozie. Delegacji przewodził komandor Johannes Kjeve-były szef samorządu obozowego, na lewo od niego przewodniczący MRN-Jan Witwicki. Po prawej stronie komandora, odwrócony w stronę fotografa Jasiu Skupiński-mój wujek (rocznik 1941). Może ktoś z Państwa również rozpoznaje swojego bliskiego lub znajomego? Ze zbiorów Stanisława Stawskiego.

 • 10. 01. 1958 rok, uroczystość odsłonięcia tablicy na budynku Liceum Ogólnokształcącego, upamiętniającej pobyt w czasie wojny, jeńców norweskich w ostrzeszowskim obozie. Powitanie delegacji oficerów norweskich, byłych jeńców obozu w Ostrzeszowie, przed gmachem liceum. Na pierwszym planie Jan Kaczmarek, po lewej w czapce z generalskim wężykiem, szef Biura Historycznego LWP gen. brygady Stanisław Okęcki, który towarzyszył norweskiej delegacji. Ze zbiorów Stanisława Stawskiego.

 • 10. 01. 1958 rok, uroczystość odsłonięcia tablicy na budynku Liceum Ogólnokształcącego, upamiętniającej pobyt w czasie wojny, jeńców norweskich w ostrzeszowskim obozie. Powitanie delegacji oficerów norweskich, byłych jeńców obozu w Ostrzeszowie, przed gmachem Liceum Ogólnokształcącego. Ze zbiorów Stanisława Stawskiego.

 • Rok 1940, francuscy jeńcy z armii kolonialnej z niemieckim strażnikiem. Zdjęcie zrobiono na terenie obozu, byłego internatu ks.Salezjanów, czyli dzisiejszego Zespołu Szkół nr.1.

 • Kolejna, trzecia już pamiątka z peregrynacji obrazu Matki Bożej. Ciekawe czy jest ich jeszcze więcej? Zalecam uważnie i w powiększeniu oglądać poszczególne zdjęcia, czujni niech są ci co urodzili się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Jak kogoś poznacie proszę piszcie w komentarzach, dzielcie się również wspomnieniami z tego wydarzenia.

 • Rok 1934, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej czyli Młode Polki. W pierwszym rzędzie, pierwsza z lewej Jadwiga Gorgolewska (po mężu Rudnicka). W roku 1919 Stowarzyszenie Młodych Polek w Ostrzeszowie założył ks. radca Michał Perliński i przez lata był patronem tej organizacji skupiającej ponad 200 członkiń. Ze zbiorów Urszuli Rudnickiej.

 • Początek lat pięćdziesiątych. W ławce po prawej siedzi i wkuwa na blachę Henryk Kucharski rocznik 1932. Niestety nikogo więcej nie rozpoznano. Cenna fotografia, bo nierzadko spotyka się zdjęcia z tamtych lat zrobione w pomieszczeniu, w tym wypadku w klasie w gimnazjum salezjańskim (obecne LO). Ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • Lata 50-60-te. Mecz piłkarski na boisku przy gazowni, widoczna drewniana, trzykondygnacyjna wieża przy ulicy Sportowej i garaże dla samochodów strażackich. Ze zbiorów Jana Treśki.

 • Koniec lat czterdziestych, budynek gimnazjum salezjańskiego (obecnie LO), oglądany od strony ulicy Piastowskiej. Po lewej Heniu Kucharski, młodzieniec obok nierozpoznany. Ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Ostrzeszowie. 16 maja 1935 rok, pogrzeb Władysława Wodniakowskiego, naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół" w Ostrzeszowie. Fotografię zrobiono z balkonu kamienicy państwa Wodniakowskich (obecnie Sikorskiego 4). Widoczny dom na ulicy Okrężnej, w którym zakład fryzjerski prowadził Ignacy Szulc, już nie istnieje, w czasie wojny został zburzony przez Niemców. Wśród "sokolic" rozpoznano: Zofię Różyńską, Juliannę Manikowską, Adelajdę Rossa, i Jadwigę Rudnicką, wydaje się że jest tu jeszcze kilka pań z zarządu gniazda żeńskiego. Zdjęcie jest doskonałej jakości może więc uda się jeszcze kogoś rozpoznać. Proszę zwrócić uwagę na samotnie stojącą kobietę w długim płaszczu z aparatem fotograficznym (kamerą?) w ręce. Ciekawe kto to jest? Ze zbiorów Muzeum Regionalnego.

 • Zdjęcie zrobiono prawdopodobnie krótko po lub w czasie okupacji niemieckiej. Ciekawa fotografia naszego cmentarza i grobów jeńców, którzy zmarli w czasie wojny w ostrzeszowskim obozie. Stoją od lewej: Zofia Różyńska (z d. Wasiółka), Maria Ignor (z d. Fluder), Helena Fluder i Piotr Fluder. Dzieci to zapewne latorośle pani Zofii i pani Marii. Ze zbiorów Jacka Matysika.

 • Lata trzydzieste, zarząd gniazda żeńskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół'. Siedzą od lewej: Zofia Różyńska, Raszejko(?), Jadwiga Wodniakowska, Zofia Stempniewicz, Jadwiga Goncerzewicz, Julianna Manikowska, stoją od lewej: Adela Rossa, Maria Pietrusiak, Czechanowska(?), Jadwiga Domagalska, Łucja Talaga, Janina Gawrońska, Stanisława Kempa. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" rozpoczęło działalność w Ostrzeszowie w 1897 roku, żeńską drużynę powołano w 1902. Fotografię otrzymałem z dwóch źródeł: od państwa Manikowskich i z Muzeum Regionalnego. Zdjęcie z muzeum było opisane, ale że pismo było miejscami nieczytelne lub zamazane, mogły więc zakraść się drobne błędy. W weryfikacji pomocna była mi strona https://ostrzeszow.grobonet.com/grobonet/start.php, którą polecam, kapitalna sprawa! Szkoda że parafia Chrystusa Króla nie wzięła udziału w tym projekcie i grobów z drugiego cmentarza nie uświadczysz w tym spisie.

 • Z Poznania, nadesłana przez pana Marka Makiełę, dotarła do nas przykra wiadomość. . Przepełnieni smutkiem zawiadamiamy, że 25 października b.r. w wieku 76 lat zmarła b. ostrzeszowianka koleżanka Barbara Tilgner z domu Bagniewska. Jej życie związane było w młodości z naszym kazimierzowskim Ostrzeszowem. To tam uczęszczała do przedszkola ss Nazaretanek i szkoły podstawowej. Naukę w szkole średniej pobierała w Technikum Ekonomicznym w Ostrowie Wlkp. Swój matecznik opuściła w 1962 r. rozpoczynając studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu, które ukończyła w 1967r. Gdy zawiązał się w Poznaniu Klub Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej była jednym z jego aktywnych członków, a w latach 2005-2010 nawet skarbnikiem Klubu. Wytrwała z nami do ostatnich chwil swojego życia. Dziękujemy Ci Basiu, za czas spędzony wspólnie pośród grona byłych ostrzeszowian, skupionych w Poznańskim Klubie TPZO. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona we wtorek 29 października 2019 r. o godz. 7.00 w kościele p.w. Najświętszej Bogarodzicy Maryi na Osiedlu Stare Żegrze 18. Ostatnie pożegnanie nastąpi też we wtorek 29 października br. o godz. 13.15 w Zakładzie Kremacji na cmentarzu Miłostowo (dojazd od ul. Wrzesińskiej - Fort III a). Pogrzeb Basi odbędzie się po święcie Wszystkich Świętych w Ostrzeszowie. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Marek Makieła Prezes Klubu

 • Więcej