All

Here are the newest photos. Scroll down to see more.

Recently added photos

 • 130 lat temu, 20 lipca 1894 roku urodził się Paweł Seydak- wieloletni burmistrz Ostrzeszowa. Funkcję tę pełnił w latach 1923-1935. W latach 1936-1938 sprawował władzę w Grabowie. W styczniu 1939 roku, na krótko przed wybuchem wojny został burmistrzem w Kępnie. Po wojnie został ponownie wybrany burmistrzem Kępna jednak władza ludowa szybko pozbyła się niewygodnego, przedwojennego włodarza. Zmarł 11 listopada 1969 roku. W roku 2022 Rada Miejska w Ostrzeszowie uchwaliła wyróżnienie im. Pawła Seydaka. przyznawane zasłużonym osobom i organizacjom. Na zdjęciu z końca lat 20-tych, w środku Paweł Seydak, po jego lewej naczelnik OSP Zbigniew Stawinoga.

 • Początek lat pięćdziesiątych. Ulica Wąska i państwo Marszałkowie w składzie: Teresa, Tadeusz i Krzysiu. W tyle drewniane ogrodzenie otaczające kościelny ogród (za winklem ulica Farna). Ze zbiorów Zdzisławy Plewińskiej.

 • Lekcja religii z ks. Mizgalskim, 1959 rok, IX klasa. Przy klasztornej bramie: Życka, Świstun, Płonka, Morek, Kaczmarek, Psikus, Gumienna, Blok, Taylor, NN, ks. Mizgalski, Frykowska, Karwacki, Molik, Kubica, Nowak, Duszyński, Gruszka, Jędrysiak, Ślak, Iwczenko, NN (prawdopodobnie Tokarska lub Pszeniczna) Przesłane przez Jana Taylora.

 • Ulica Bohaterów Stalingradu, pierwszy maja, połowa lat 60-tych.Po lewej widoczny budynek, w którym mieściła się przychodnia lekarska i pogotowie. Na zakończenie obchodów pierwszomajowego święta, odbywał się uliczny wyścig kolarski. Start był na ulicy Bohaterów Stalingradu, przy trybunie. Trasa prowadziła w kierunku "autostrady", następnie w lewo na Kępno, ulicą Kościuszki do rynku i ponownie zawodnicy wjeżdżali na ulicę Zamkową, takich okrążeń było dziesięć.

 • Rok 1975, willa przy ulicy Boh. Stalingradu 15 (Zamkowa). Po lewej przebiegała ulica Zielona (obecnie Gorgolewskiego), po prawej widoczny gmach, w którym mieściła się przychodnia lekarska i pogotowie. Budynek wybudowano jako hotel, na początku XX wieku. I w tej roli służył do wybuchu II wojny światowej. Fot. Czesław Bojszczak, ze zbiorów Muzeum Regionalnego.

 • Ulica Boh. Stalingradu, połowa lat 70-tych. Tak wyglądał ten fragment obecnej Zamkowej, gdy nie było jeszcze obwodnicy. Ulica po lewej, w którą skręca jasna skoda nazywała się Zielona.

 • Ławeczka na Chmielnej. Lata 60-te.

 • Rok 1961, plac zabaw przy ulicy Boh. Stalingradu. W tyle widoczne alejki i klasztorek. Ze zbiorów Józefa Fabrowskiego.

 • Ostrzeszowska baszta od strony dziedzińca, lata 30-te. Proponuję powiększyć zdjęcie i przyjrzeć się panom i ławeczce na której siedzą oraz wejściu na wieżę. Źródło: NAC.

 • Ulica Armii Czerwonej, obecnie Kolejowa, koniec lat 60-tych. Po lewej posesja państwa Stafeckich, w widocznym na wprost budynku mieściła się piekarnia. Ze zbiorów rodziny Jasiaków.

 • Więcej