All

Here are the newest photos. Scroll down to see more.

Recently added photos

 • 21 maja 2015 rok. 25-lecie samorządu terytorialnego w Ostrzeszowie. Z okazji jubileuszu 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce, wszystkim ostrzeszowskim samorządowcom składamy życzenia zdrowia i by podejmowane przez Was decyzje były mądre i brały się tylko z troski o losy naszej Małej Ojczyzny.

 • 2 czerwca 2005 rok. 15-lecie samorządu terytorialnego w Ostrzeszowie. Ciekawe czy w tym roku będzie pamiątkowa fotka? Pozdrawiamy wszystkich samorządowców i Pana Burmistrza.

 • Lata trzydzieste, zebranie jakiejś niewiadomej organizacji lub towarzystwa. Niewykluczone że to spotkanie członków Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. Na zdjęciu rozpoznano Mariana Malinowskiego, to pan z wąsem w okularach. Po jego lewej siedzi Józef Pisulla (trzyma kapelusz), za nimi z dłońmi opartymi na lasce to Władysław Golus. Za prowizorycznym ołtarzem stoi ks proboszcz Grzegorz Kucharski, po jego lewej ręce ks Sylwester Konieczny. Młodzieńcy z pierwszego planu na razie są nieznani, ale mamy nadzieję że dzięki Państwu poznamy ich nazwiska.

 • Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej (Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej) w Ostrzeszowie. Koniec lat 40- tych.. 1-Eugeniusz...? 2- ? Zarenkiewicz, 3- Mirosław Zawartko, 4- ks. Szymborn, 5- Franciszek Woziwodzki, 6- Jan Kubera, 7- Tadeusz Możdzanowski, 8 Czesław Walczak, 9- Henryk Reif, 10- ? Więcek, 11- Walery Czwordon, 12- Czesław Biernacki, 13- Lech Jurkiewicz, 14- ? Jurkiewicz (brat Lecha), 15- Stefan Gorgolewski, 16- Szczepan Mikołajczyk, 17- kościelny- nazwisko zapomniane, 18- Stefan Bacik, 19- ? Kałwiński, 20- ? Jurkiewicz, 21- Czesław Jędrzejewski, 22- Sylwester Bacik, 23- Czesław Biedowicz, 24- Idzi Walczak, 25- Tadeusz...?, 26- ? Biwald, 27- Józef Jędrzejewski, 28- Henryk Jasiak, 29- Stanisław Adamski, 30- Edward Budzik, 31- ??, 32- ??, 34- Wacław Karasiński, 35- Stefan Nowacki, 36- Zygmunt Stępniewicz, 37- Jan Treśka, 38- Marian Szajdak, 39- Janusz Ignor, 40- Czesław Jarosz. Za ewentualne błędy przepraszamy i prosimy o ich korektę oraz o uzupełnienie brakujących danych. Prosimy również, jeżeli ktoś posiada, o zdjęcia i informację na temat działalności tego stowarzyszenia i jego członków. Panu Janowi Treśce dziękujemy za fotografię i opis.

 • Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Ostrzeszowie. Ok. 1930 roku, członkowie Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej przed siedzibą w kamienicy przy ulicy Kolejowej 39. To jest niewiarygodne ale piekarnia nadal jest w tym budynku, w tym samym miejscu! W pierwszym rzędzie, piąty od lewej siedzi Jan Woryma, za nim stoi ks. Sylwester Konieczny. U góry po prawej, pod mężczyzną przy biało czerwonej fladze, Leon Cebula. Może uda się jeszcze kogoś rozpoznać?. Interesuje nas młodzieniec z wąsikiem, który stoi po lewej stronie księdza, bardzo często spotykamy go na przedwojennych zdjęciach, zarówno prywatnych jak i różnych ostrzeszowskich organizacji, jeżeli ktoś go rozpoznaje prosimy o kontakt. . Historia Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej sięga czasów zaborów, gdy trzeba było połączyć młode siły do walki o polskość i wiarę katolicką. Pierwsze tego typu organizacje powstały w 1885 roku w Poznaniu. W wyniku połączenia Stowarzyszenia Czeladzi Katolickiej i Stowarzyszenia Terminatorów Katolickich powstało Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej, wkrótce przemianowanej na Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej. W 1919 r. powstało Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Żeńskiej, później nazwane Młodymi Polkami. Organizacje te od 1920 r. działały w Ostrzeszowie. Ze zbiorów Patryka Jarosza.

 • Widoczny na zdjęciu gmach to budynek sądu wybudowany na początku XX wieku, obecnie mieści się w nim UMiG. Piękny obiekt, niestety powojenne władze z jakimś niezrozumiałym uporem spłaszczały dachy domów, w ten sposób zniszczono kilka ciekawych budynków w Ostrzeszowie. Fotografia z przełomu lat 20 i 30-tych, wyrównany teren może świadczyć o rozpoczęciu budowy parku miejskiego. Pan z laseczką to Władysław Golus, pracownik magistratu, współzałożyciel chóru męskiego "Dzwon" i inicjator utworzenia Muzeum Regionalnego. Ze zbiorów Leszka Gajdzika.

 • Na zdjęciach widzimy Marię Golusińską, mieszkankę Ostrzeszowa, przedwojenną fotograf. Zasłynęła serią zdjęć, zrobionych z ukrycia, dokumentujących wywózkę grupy ostrzeszowskich jeńców do obozu koncentracyjnego w Dachau. Ta młoda, piękna kobieta ryzykowała życie by dać świadectwo zbrodniom niemieckiego okupanta. Fotografii w czasie wojny wykonała dużo więcej, niestety jej archiwum zaginęło bez śladu. Losy samej Marii również są mało znane. Wiadomo że po wojnie wyjechała na Hel i prowadziła tam zakład fotograficzny. Nie założyła rodziny, po przejściu na emeryturę przeniosła się do Wrocławia, prawdopodobnie do siostrzenicy Barbary Haremza (z d. Jurkiewicz). Zmarła we Wrocławiu. Nie znamy ani daty urodzin ani daty śmierci a chcielibyśmy przywrócić pamięć o Marii Golusińskiej, dlatego prosimy o kontakt osoby posiadające wszelkie o niej informację. Za zdjęcia dziękujemy Czesławie Pilachowskiej, niewykluczone że druga fotka została zrobiona na Bałczynie (Bełczynie)

 • Rok 1933, budowa kościoła w Mąkoszycach.

 • Rok 1933, kościół w Mąkoszycach.

 • Szanowni Państwo! Informujemy że Muzeum Regionalne otwiera ponownie swoje podwoje! Zapraszamy od wtorku 12 maja 2020 r. . 07.08. 1987 rok, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Kazimierzowi Wielkiemu, ufundowaną przez Ignacego Mosia. Uroczystość odbyła się przed ostrzeszowską basztą, prowadziła ją młodziutka pracownica muzeum Mirosława Rzepecka.

 • Więcej