Wszystkie

Oto najnowsze zdjęcia w serwisie. Przewijaj w dół, aby obejrzeć kolejne.

Ostatnio dodane zdjęcia

 • 1 maja, lata siedemdziesiąte, ulica Bohaterów Stalingradu (Zamkowa) i trybuna honorowa z wieloma osobistościami ówczesnego życia politycznego i społecznego. Po prawej stronie stoi Edmund Łada, komendant ostrzeszowskiej Milicji Obywatelskiej, przysłany z Pleszewa wraz z kilkoma innymi działaczami politycznymi. Na ulicy, przy trybunie z kamerą stoi Stanisław Haniszewski, fotograf z Kępna, któremu zawdzięczamy niezliczoną ilość zdjęć dokumentujących historię naszego miasta. Za zdjęcie dziękujemy Józefowi Fabrowskiemu.

 • Koniec lat sześćdziesiątych, wnętrze sklepu z artykułami gospodarstwa domowego GOSPOSIA, przy ulicy Rynek 8. Za ladą Władysław Marzyński. Zdj. ze zbiorów Mariana Marzyńskiego

 • Prawdopodobnie lata siedemdziesiąte, przez rynek w pochodzie pierwszomajowym, maszeruje ostrzeszowska służba zdrowia. Widoczny sklep "Gosposia" z artykułami gospodarstwa domowego, który mieścił się w kamienicy przy ulicy Rynek 8. Zdj. ze zbiorów Mieczysławy Pierzchalskiej.

 • Początek lat pięćdziesiątych, grupa uczniów, prawdopodobnie z wychowawcą, pozuje do pamiątkowego zdjęcia przed gmachem gimnazjum salezjańskiego (obecnie L.O.). Drugi z lewej stoi: Stefan Jasiak, klęczy od prawej: Henryk Kucharski, niżej Stanisław Szmaj. Może jeszcze dzięki państwu uda kogoś się rozpoznać? Zdj. ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • Lata siedemdziesiąte, sklep z artykułami gospodarstwa domowego, który znajdował się naprzeciwka ratusza, w kamienicy pod numerem Rynek 8. Dobrze widać w szybach, odbicie ratusza i bożonarodzeniowej choinki. Przed sklepem stoi pan Wacław Marzyński i dwie pracownice, których nie udało się nam rozpoznać. Za zdjęcie dziękujemy Marianowi Marzyńskiemu.

 • Początek lat dziewięćdziesiątych i kultowe już fontanno-kwietniko-ławki, w kamienicach działają pierwsze prywatne sklepy z początku przemian ustrojowych a przez okno nad sklepem syna, wygląda pan Józef Kupczyk. Może rozpoznajecie kogoś ze zdjęcia? Gościa z prawej strony, mieszkańcy Rynku zapewne jeszcze dobrze pamiętają.

 • Lata pięćdziesiąte, przysypana śniegiem ulica Ogrodowa obecnie Daszyńskiego. W tyle, po lewej, widoczna wieża kościoła Chrystusa Króla. Zdj. ze zbiorów Joli Drzewieckiej.

 • Początek lat pięćdziesiątych. Widoczne na zdjęciu głazy leżały między drewnianą, narożnikową bramą a stawem klasztornym i pochodziły z fundamentów położonego nieopodal młyna. Jak wieść niesie, przydały się okolicznym mieszkańcom przy budowie domów. W tyle, wkopane w ziemię kamienne słupy, które miały utrudniać wjazd pojazdom na alejki. Ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • Początek lat pięćdziesiątych, przyklasztorny staw, skuty lodem służy za lodowisko do gry w hokeja. Głazy widoczne po lewej stronie, pochodzą z fundamentów młyna, który stał nieopodal. W miejscu gdzie znajdował się młyn postawiono tablicę informacyjną, której fundatorem był pan Jan Taylor. Na prawo od głazów dostrzec można trzy kamienne słupy wbite w ziemię, ich zadaniem było blokowanie wjazdu różnego rodzaju pojazdom. Podobne stały przy wejściu na alejki od strony dworku-zachował się jeden kikut i od strony szkoły rolniczej-zachowały się dwa. Zdjęcie ze zbiorów Witolda Kucharskiego

 • Rok 1966. Ulica Dworcowa, w tle widoczna stara przychodnia kolejowa. Na obelisku/fontannie siedzi Dariusz Szymański.

 • Rok 1966. Ulica Chmielna, dalej plac Borek... Na koniku siedzi Dariusz Szymański

 • Ulica Dworcowa rok 1966. W wózku, bracia Szymańscy.

 • Zapraszamy na spotkanie z dwoma niezwykłymi ludźmi, wielkimi patriotami i działaczami społecznymi, których losy splatały się nieprzerwanie od lat przedwojennych i członkostwie w elitarnym Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół", po dramatyczne wydarzenia w czasie drugiej wojny i niełatwe życie w socjalistycznym państwie, gdzie nadal razem służyli w straży pożarnej dla dobra ludzi i na chwałę Boga. O historii ich życia opowie rodzina i przyjaciele, spotkanie odbędzie się 14 grudnia (piątek) o godzinie 16-oo w Bibliotece Miejsko-Gminnej w Ostrzeszowie.

 • Majster ze sztyftami (uczniami w gwarze poznańskiej). Lata sześćdziesiąte, rzemieślniczy zakład ślusarski Andrzeja Kuśnierczyka.

 • 24 06 1930 rok, ulica Kolejowa 49, skład węgla i materiałów budowlanych Franciszka Marzyńskiego. W okresie PRL-u w tym miejscu postawiono mur i dużą metalową bramę za którą znajdowały się magazyny należące do Spółdzielni Inwalidów. Obecnie pod numerem 21, stoi nowo wybudowana kamienica. Właścicielem nieruchomości był Walenty Wieczorek, obaj panowie: Franciszek i Walenty walczyli w Powstaniu Wielkopolskim. Ciekawostką jest że po latach "spotkali się" ponownie, na wystawie w Muzeum Regionalnym poświęconej powstańcom wielkopolskim pochodzącym z ziemi ostrzeszowskiej, której to wernisaż odbył się dzisiaj (09.12.2018 roku). Do zwiedzenia ekspozycji gorąco zachęcamy.

 • Plan sytuacyjny zabudowań należących do Franciszka Marzyńskiego przy ulicy Kolejowej 49 (obecnie Kolejowa 21 czyli nowo wybudowana kamienica p. Więcka). Na rysunku widoczne skrzyżowanie ulicy Sienkiewicza i Kolejowej i stojące przy nich budynki z nazwiskami właścicieli: Biskupskiego, Jurkiewicza i Wieczorka. Ostrzeszów 19 listopada 1929 r., kierownik budowy: Jan Rossa. Za udostępnienie dziękujemy Marianowi Marzyńskiemu.

 • Więcej