Kotłów, widok na dolinę Baryczy, stare zdjęcia -

Kotłów, widok na dolinę Baryczy

Kotłów to wioska w południowo-wschodniej części Wielkopolski, należąca do gminy Mikstat (powiat ostrzeszowski), leżąca na północnym zboczu Wzgórz Ostrzeszowskich, niedaleko źródła Baryczy, będącej dopływem Odry.
Wokół wioski rozciąga się morena polodowcowa, charakteryzująca się wzniesieniami porośniętymi lasami. Powstały one na skutek ruchu lodowca. Jedno ze wzgórz znajduje się w centrum Kotłowa (225,6 m n.p.m.).
W czasach przedhistorycznych w miejscu tym znajdowało się grodzisko. Miało ono strategiczne znaczenie ze względu na przebiegająca przez ten teren granicę pomiędzy plemionami Polan i Ślężan.
Na stoku góry odnaleziono wiele dawnych przedmiotów codziennego użytku, odkryto też prastare cmentarzysko. Ówcześni mieszkańcy Kotłowa i okolic zajmowali się wyrobem żelaznych narzędzi, ozdób i broni. W okolicy odkryto resztki dawnych pieców hutniczych.Przez Kotłów przebiegała tzw. ?droga bursztynowa?, wiodąca wzdłuż Prosny z Moraw nad Bałtyk. W okresie pierwszych Piastów Kotłów był ważną osadą rzemieślniczo-handlową. Świadczyć mogą o tym znalezione tutaj rzymskie, greckie, fenickie czy arabskie monety.
W dokumentach historycznych odnaleźć można następującą pisownię nazwy miejscowości: ?Cothlov?, ?Cotlowe?, ?Cothlove?, ?Kothlow?. Ostateczną formę ?Kotłów? interpretować można jako liczbę mnogą wyrazu kocioł, który opisuje w tym przypadku formę terenu i ma charakter topograficzny. Chodzi o ukształtowanie terenu przypominającego kocioł pomiędzy Prosną, Baryczą, Merzeźnicą i Wzgórzami Ostrzeszowskimi.
Według ustnej tradycji, na kotłowskim wzgórzu znajdowała się pogańska świątynia. Za czasów piastowskich powstał tam romański kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Obecna parafia rzymsko-katolicka w Kotłowie należy do diecezji kaliskiej, znajduje się w dekanacie mikstackim.
Pierwsza, pośrednia wzmianka o kościele w Kotłowie pochodzi z 1203 roku i związana jest z osobą proboszcza lub kanonika Mikołaja z Kotłowa. Początkowo wieś należała do króla, później do biskupów wrocławskich. W 1457 roku król Kazimierz Jagiellończyk przekazał Kotłów klasztorowi kanoników regularnych z Kalisza. W parafii kotłowskiej toczył się w latach 1968 -1972 spór dotyczący obsady probostwa, który doprowadził do rozłamu wśród wiernych. Ostatecznie kościół romański sądownie przyznano parafii rzymskokatolickiej, a parafia polsko-katolicka zbudowała w latach 1976 - 1982 własną świątynię

ekoanna 15 lat temu
Komentarze (0)