Boże Narodzenie 1939 w obozie ostrzeszowskim, stare zdjęcia -

Boże Narodzenie 1939 w obozie ostrzeszowskim

 
jscierski 11 years, 5 months ago
Comments (4)
jscierski 11 years, 4 months ago

Na tym zdjęciu widać 2 kobiety - z "Dziejów Ostrzeszowa" można wywnioskować że są to: Olga Sojowa z córką Anną ("Były tu przykłady niezwykłej ofiarności, wielkiego przejęcia się losem internowanych. Skrajne przykłady: Olga Sojowa z córką Anną na wigilii w jednym z domów jenieckich - oczywiście nielegalnie") Widać tutaj dwie kobiety na wigilii, z jeńcami i niemieckimi oficerami - może to one.

GStawska 9 years, 7 months ago

Panie Jacku, na tym zdjęciu jest z cala pewnoscia moja ciocia Stella Garstka (Garścianka)Kowalewska- to ta stojąca, z lewej strony. Siedzaca moze byc Miłka Perska lub Fela Podlak. Ciocia byla Siostrą Miłosierdzia PCK (?).
Pozdrawiam

jureczek06 9 years, 7 months ago

Nie , osoba siedząca to nie jest moja siostra Fela Podlak aczkolwiek wspólnie z moją matką Heleną oraz Stellą Garstkówną pomagały jeńcom w 1939 roku.Mam inne zdjęcie na którym jest p.Sojowa,Helena Podlak,Fela Podlakówna oraz Stella Garstkówna.

buleczka 9 years, 7 months ago

Z prawej strony siedzi moja babcia Bogumiła /Miła, Miłka/ Perska. Z wrześniowej zawieruchy, wraz ze swoją matką w październiku wróciły do Ostrzeszowa. Mieszkanie w budynku przy ul. Szerokiej /Św.M.M.Kolbe/ 5 bylo już zajęte - musiały się przeprowadzić do pokoju w mieszkaniu w budynku przy ul. Powst. Wlkp. 6. Przed wojną i kilka lat po 1945 roku mieszkali tam także państwo Garstkowie - pan Władysław prowadził sklep z bławatami w budynku przy Szerokiej 5. Babcia przyjaźniła się z panią Stellą Garstkówną - była ona matką chrzestną siostry mojego ojca. Nie mamy żadnych danych dotyczących utrwalonej na zdjęciu sytuacji - widocznie epizod ten przysłoniły inne okupacyjna przeżycia.