Fragment starej mapy, stare zdjęcia -

Fragment starej mapy

Mapa z czasów pruskich. Jeszcze raz dyskretnie przypominam,że Schildberg był nazwą nadana przez zaborców i mieszkańcy dlatego jej nie lubili.

Nieznany 10 lat temu
Komentarze (5)
jscierski 10 lat temu

Schildberg nie jest nazwą nadaną przez zaborców. Towarzyszy naszemu miastu już od czasów średniowiecznych. Pierwsza wzmianka o Ostrzeszowie, z 1360 roku to "antiquum Schiltperg sive Ostrzeschow" w wykazie opustoszałych wsi należących do biskupstwa wrocławskiego.
No ale jak widać niektórym ludziom nawet adres internetowy przeszkadza. Przykre.
Wipel: to nie jest nic personalnego, po prostu załamany jestem tym, jak bardzo tłamszone są inicjatywy społeczne w naszym mieście.

wipel 10 lat temu

Bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami powodowało,że używano nazwy, która nie jest łacińska.Polska nazwa, nie pierwotna, a zatem także nie łacińska funkcjonowała przez wieki, zaborcy z ochotą wróci do określenia niemieckiego / odniesienie do wrocłwskiego biskupstwa/.Moi dziadkowie wychowani w nimieckich szkołach / przed I wojna światową/ nigdy nie używali tej nazwy. Dziadek Piotr - powstaniec wielkopolski -zawsze uczulał mnie na emocjonalne znaczenie tego określenia. Bez względu na wszystko - jak nazywa się ta strona - spędzam tu dużo czasu, bo uważam ją za bardzo potrzebną. Mało tego, udaje mi się propagować skutecznie jej istnienie. Używam wtedy nazwy: "Schildberg.pl. " - gratuluję admistratorowi, podziwiam inicjatywę i pracowitość, zaręczając,że serce szczerze oddam sprawie. A ta jest słuszna. Co nie zmniena faktu,że nazwa jest niemiecka.

wipel 10 lat temu

Wszystkich, którzy żle mówią o stronie schildberg .pl skazuję na długie lata pracy w kopalni żwiru w Ostrych Górach. Nie załamuj się. Wykonujesz wspaniałą pracę. Potrzebną ludziom wielu pokoleń. Nareszcie tyle informacji w jednym miejscu, nareszcie pokolenia mogą znaleźć płaszczyznę porozumienia, nareszcie stare spotyka się z młodym i do siebie pasują. Warto było powołać do życia ten portal. Nie tylko dla nas. Warto było dla jeszcze młodszych od Ciebie. Wszystkich zachęcam do aprobaty poczynań administratora strony. Zrobiłeś w krótkim czasie więcej dla propagowania patriotyzmu lokalnego, małej ojczyzny niż całe pokolenia "działaczy". Schildberg nie Schildberg i tak jest nasz, a o to przecież chodzi. W uznaniu wielkiej pracy i prawdziwego zangażowania wycofuję wszystkie kąśliwości i przepraszam.

wipel 10 lat temu

Ostra Góra w prawym górnym rogu -śliczna!!!!

sq6qw 10 lat temu

A tu widok ze ślicznej Ostrej Góry na Ostrzeszów:
http://schildberg.pl/galeria/foto/12/26

Jak komuś bardzo przeszkadza schildberg.pl to można kupić jeszcze jedną domenę i zrobić alias do tej. Są jeszcze wolne:

ostrzeszow.org.pl
ostrzeszow.biz.pl
ostrzeszow.tel
ostrzeszow.tv
ostrzeszow.fm

Może to zwiększy naszą społeczność? Mi w kożdym razie schildberg.pl odpowiada