Fragment starej mapy, stare zdjęcia -

Fragment starej mapy

Mapa z czasów pruskich. Jeszcze raz dyskretnie przypominam,że Schildberg był nazwą nadana przez zaborców i mieszkańcy dlatego jej nie lubili.

Nieznany 13 years, 1 month ago
Comments (5)
jscierski 13 years, 1 month ago

Schildberg nie jest nazwą nadaną przez zaborców. Towarzyszy naszemu miastu już od czasów średniowiecznych. Pierwsza wzmianka o Ostrzeszowie, z 1360 roku to "antiquum Schiltperg sive Ostrzeschow" w wykazie opustoszałych wsi należących do biskupstwa wrocławskiego.
No ale jak widać niektórym ludziom nawet adres internetowy przeszkadza. Przykre.
Wipel: to nie jest nic personalnego, po prostu załamany jestem tym, jak bardzo tłamszone są inicjatywy społeczne w naszym mieście.

wipel 13 years, 1 month ago

Bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami powodowało,że używano nazwy, która nie jest łacińska.Polska nazwa, nie pierwotna, a zatem także nie łacińska funkcjonowała przez wieki, zaborcy z ochotą wróci do określenia niemieckiego / odniesienie do wrocłwskiego biskupstwa/.Moi dziadkowie wychowani w nimieckich szkołach / przed I wojna światową/ nigdy nie używali tej nazwy. Dziadek Piotr - powstaniec wielkopolski -zawsze uczulał mnie na emocjonalne znaczenie tego określenia. Bez względu na wszystko - jak nazywa się ta strona - spędzam tu dużo czasu, bo uważam ją za bardzo potrzebną. Mało tego, udaje mi się propagować skutecznie jej istnienie. Używam wtedy nazwy: "Schildberg.pl. " - gratuluję admistratorowi, podziwiam inicjatywę i pracowitość, zaręczając,że serce szczerze oddam sprawie. A ta jest słuszna. Co nie zmniena faktu,że nazwa jest niemiecka.

wipel 13 years, 1 month ago

Wszystkich, którzy żle mówią o stronie schildberg .pl skazuję na długie lata pracy w kopalni żwiru w Ostrych Górach. Nie załamuj się. Wykonujesz wspaniałą pracę. Potrzebną ludziom wielu pokoleń. Nareszcie tyle informacji w jednym miejscu, nareszcie pokolenia mogą znaleźć płaszczyznę porozumienia, nareszcie stare spotyka się z młodym i do siebie pasują. Warto było powołać do życia ten portal. Nie tylko dla nas. Warto było dla jeszcze młodszych od Ciebie. Wszystkich zachęcam do aprobaty poczynań administratora strony. Zrobiłeś w krótkim czasie więcej dla propagowania patriotyzmu lokalnego, małej ojczyzny niż całe pokolenia "działaczy". Schildberg nie Schildberg i tak jest nasz, a o to przecież chodzi. W uznaniu wielkiej pracy i prawdziwego zangażowania wycofuję wszystkie kąśliwości i przepraszam.

wipel 13 years, 1 month ago

Ostra Góra w prawym górnym rogu -śliczna!!!!

sq6qw 13 years, 1 month ago

A tu widok ze ślicznej Ostrej Góry na Ostrzeszów:
http://schildberg.pl/galeria/foto/12/26

Jak komuś bardzo przeszkadza schildberg.pl to można kupić jeszcze jedną domenę i zrobić alias do tej. Są jeszcze wolne:

ostrzeszow.org.pl
ostrzeszow.biz.pl
ostrzeszow.tel
ostrzeszow.tv
ostrzeszow.fm

Może to zwiększy naszą społeczność? Mi w kożdym razie schildberg.pl odpowiada