Szpital powiatowy 1896r., stare zdjęcia -

Szpital powiatowy 1896r.

Pobudowany w 1896r w miejscu dzisiejszego skrzydła szpitala współczesnego przy Al. Wolności 4 (wtedy ul. Polna 171). Pobudowany z inicjatywy ewangelickiego pastora Artura Rhode. Opiekę medyczną sprawowały siostry diakonistki oraz doktor Juliusz Jonas, a poźniej w okresie międzywojennym siostry boromeuszki. W czasie wojny szpital został częściowo przejęty przez Niemców na potrzeby obozu jenieckiego.Budynek w tej formie istniał aż do 1977r, kiedy to został rozebrany a w jego miejscu powstało nowe skrzydło obecnego szpitala.

paskal 15 lat, 4 miesiące temu
Komentarze (10)
Powers-x2 15 lat, 4 miesiące temu

W tym szpitalu pracował jako hirurg Dr Radek,Który mieszkał przy ul.Zamkowej.

nazgul 15 lat, 4 miesiące temu

Super, czekałem na to zdjęcie z ciekawością... postaram się niebawem zrobić montaż "wczoraj i dziś"

K-Z 15 lat, 4 miesiące temu

A czy aby stary szpital nie został "tylko" przebudowany na środkowe skrzydło nowego szpitala? Chyba stąd ta różnica poziomów między nimi.

Pozdrawiam!

paskal 15 lat, 4 miesiące temu

"Kres funkcjonalności [budynku na zdjęciu] nastąpił w 1977-78r. kiedy to został rozebrany, w związku z [...] dobudową skrzydła szpitala od strony Al. Wolności"

cytat za "Eskulap w służbie Ziemi Ostrzeszowskiej"

K-Z 15 lat, 4 miesiące temu

Pozostaje pytanie o różnicę poziomów między skrzydłami. Ona nie jest przypadkowa, bo tak się nie buduje (a zwłaszcza nie budowało w tamtych czasach).

jscierski 15 lat, 4 miesiące temu

Moim zdaniem on został przebudowany. Może gruntownie, ale bryła pozostała ta sama. Taki sam efekt można zauważyć w kinie, które też bardzo zmieniło swój wygląd, a bryła dzielona na 3 pozostała.

wipel 15 lat, 4 miesiące temu

Siostry boromeuszki pracowały w ostrzeszowskim szpitalu jeszcze w latach 70 -tych. Ich dom znajdował się przy ulicy Strumykowej. W starych książkach telefonicznych można jeszcze odnaleźć ten adres.

wipel 15 lat, 4 miesiące temu

Z opowieści dziadka pamiętam jeszcze, że ze względu na olbrzymie welony nazywano je "meserszmitami".

WLODEK46 15 lat, 1 miesiąc temu

Na parterze po prawej stronie była sala operacyjna.Po lewej stronie były dwie sale męskie chirurgii.Na piętrze były sale dla kobiet i położnictwo.

Herszton Dżon 4 lata, 2 miesiące temu

Powers-x2 Udało mi się dotrzeć do prawdopodobnie napisanej ręcznie, przed Doktora W. Radka recepty wraz z zaleceniami z 20.07.1946r Jest tam on sygnowany jako chirurg i dyrektor szpitala w Ostrzeszowie.