Pracownia języków klasycznych w ostrzeszowskim liceum, stare zdjęcia -

Pracownia języków klasycznych w ostrzeszowskim liceum

W r. szk. 1933/34 powstała, będąca swoistą wizytówką szkoły, pracownia filologiczna (klasyczna), którą tak przedstawia "Filomata" w numerze 63 z 1934 r.:
"Niezmiernie nam przyjemnie podzielić się z czytelnikami wiadomością, że na zachodnich kresach naszej Ojczyzny, w Ostrzeszowie... Dyrekcja gimnazjum księży Salezjanów, rozumiejąc, że nauczanie języka łacińskiego może odbywać się prawidłowo tylko w otoczeniu odpowiednim, postanowiła urządzić wzorową pracownię klasyczną... Ściana przednia cała z drzewa przedstawia fronton świątyni rzymskiej. Na kolumnach o kapitelach wspaniale rzeźbionych w mahoniu, wspiera się również bogato rzeźbiony i ozdobny precyzyjną mozaiką drzewną trójkąt szczytowy. Pomiędzy kolumnami umieszczono dwie tablice z czarnego linoleum. Przed tablicami ukryte są dwa ekrany płócienne, które można wysuwać w razie potrzeby. Na jednym z nich odtworzona jest mapa imperium rzymskiego, drugi służy do wyświetlania przeźroczy. Niżej są pomieszczenia na mapy. Po bokach stoją szafy wsparte na smukłych kolumnach. W nich znajdziesz wszelkie podręczniki klasyczne i 25 słowników Kuncewicza. Biblioteka klasyczna posiada cenny komplet Cycerona w tłumaczeniu Rybaczewskiego... Z frontonem harmonizują odrzwia bogato rzeźbione z dobranym wspaniale rysunkiem słojów. Wybitnie charakter domu rzymskiego nadaje całej sali sufit na wzór stropu w atrium rzymskim z kasetonami... Na ścianach bocznych filary imitują filary podtrzymujące strop. Tylna ściana przedstawia perystyl. Poza rządem kolumn widać błękit nieba italskiego, na którego tle stoją smukłe cyprysy. Umeblowanie pracowni odpowiada całości. Miejsce zwykłych ławek szkolnych zajęły stoliki i krzesła bogato rzeźbione. Katedra dla nauczyciela jest w formie rzymskiego "abacus". Dębowa płyta wspiera się na nogach rzeźbionych lwów... Cała pracownia tchnie jakąś powagą, jakimś dostojnym pięknem, które nie pozostaje bez wpływu na uczniów w niej pozostających ".
(Cyt. "W cieniu kasztanów")

jscierski 12 years, 6 months ago
Comments (7)
jscierski 12 years, 4 months ago

Nie wiem kiedy pozostały wystrój został zniszczony, ale wiem że w 1952 roku już nie istniał.

K-Z 12 years, 4 months ago

No nie do końca zniszczony. Coś trafiło do innego obiektu. Dokąd? - zagadka! Jestem bardzo ciekaw, czy ktoś wie ;^)

K-Z 12 years, 4 months ago

Tak przy okazji:

http://www.historica.pl/index.php?section=rady&kraina_id=8&dzial;_id=-2&action=forumWiecej&id=10664

jscierski 12 years, 4 months ago

Pewnie katedra gdzieś jest. Gdzie - nie mam pojęcia.

K-Z 12 years, 4 months ago

re Tak przy okazji:

eee, pod tym linkiem był słownik nazw rzymskich "mebelków", ale widzę że teraz coś innego wyskakuje :(

jscierski 12 years, 4 months ago

K-Z odkryj przed nami tę zagadkę ;)

K-Z 12 years, 4 months ago

Witam!

Dawno temu słyszałem, jak śp. ks. Zdzisław Sobierajski, mówił że stolik w Kościele p.w. Chrystusa Króla, na którym leżą "pomoce" do mszy, pochodzi właśnie z sali rzymskiej w liceum. Stał on w prezbiterium i miał właśnie takie lwie łapki. Nie wiem, czy dalej tam stoi - może ktoś zrobi zdjęcie i wrzuci tutaj. Pooglądamy wspólnie.

Pozdrawiam

KZ