"Podwóko przy ul. Zamkowej nr 2" - [lata 1930 - 40], stare zdjęcia -

"Podwóko przy ul. Zamkowej nr 2" - [lata 1930 - 40]

Autorem drzeworytu jest Antoni Serbeński. W mieszkaniu po prawej stronie do którego prowadzi ten balkon w latach 1930 - 1985 mieszkali moi dziadkowie (Antoni i Helena Andrzejewscy)- wejście można zobaczyć na zdjęciu w galerii "Ostrzeszów po 45 roku". Cały dom ma grubo ponad 200 lat (widać go już na mapie z 1785 roku, dostępnej w plikach do pobrania). W latach przed i po wojennych właścicielem domu był podobno Pan Łakomy. Mieszkali tu również Państwo Guzendowie, Graff, Papiernikowie i inni w różnych okresach czasu. Tyle wiem z rodzinnych podań, ale jeżeli ktoś mógłby coś dodać, sprostować czy uzupełnić to proszę. Obecnie dom jest własnością Państwa Sieraczków, którzy na dole domu prowadza kwiaciarnie.

Nieznany 12 years ago
Comments (2)
jan-taylor 12 years ago

Rodzina Papiernikow mieszkala chyba troche dalej
w podworzu stolarni p.Lamka.
Tam gdzie dzisiaj kwiaciarnia tam byla wielka knajpa p.Guzendowej.Po zlikwidownie knajpy i przebudowie na mieszkanie zamieszkiwala tam rodzina Frykowskich.Zdaje sie ze mieszkanie na parterze po lewej stronie zajmowal p.T.Cudniewicz.Dom jednak mysle byl wlasnoscia p.Guzendowej i jej siostry p.Bergerowej.
Pani Guzendowa byla nazywana Ciocia Wladzia.

nazgul 12 years ago

Co do knajpy zgadza się prowadziła ją P. Guzendowa. Rodzinę Frykowskich również pamiętam, zwłaszcza Pana Franciszka Frykowskiego, starszy sympatyczny pan w okularach z laseczką często stal w drzwiach domu jak szedłem do Babci. Co do własności, na pewno przed wojną był właścicielem P. Łakomy, bo moja Mama jeszcze to pamięta i zna dobrze dzieje tego domu gdy tam mieszkała. P. Cudniewicz mieszkał w kamienicy Pańśtwa Chazubskich, którzy mieli piekarnię. Była ona "przyklejona" do Zamkowej 2 i miały wspólne podwórze.