Recently added
Recently commented
jan-taylor: To juz mija prawie 10 lat od pomyslu zamowienia obrazow u p.M.Kameckiego w Kepnie z serii Kielesinski w Ostrzeszowie w latach 1839/1840 . W tym czysie powstala tez tablica umieszczona na prywatnym terenie dzieki wielkiej uprzejmosci wlasciciela (ktora do dzisiaj przetrwala) zwracajaca uwage na istnienie w tym miejscu mlyna wodnego. Troche niefortunnie nazwalem ten mlyn klasztornym. Mlyn ten nie posiadal nic wspolnego z ostrzeszowskim Konwentem OO. Bernardynow. Staw z ktorego woda mlyn zasilala byl wlasnoscia krolewska gdyz byla tam woda przeplywowa. Mlynarz placil "podatek" za wode.
jan-taylor: Jaka baszta??? na wiezy nigdy nie bylo zadnej barierki. Wieza wiezienna przy ul.Zamkowej pochodzi z 1755 roku. Moze kiedys wreszcie w tym miescie historia zajmie miejsce ostrzeszowskiego blubrania. W jednej ksiazce tez"stoi napisane" cyt: Ratusz w Ostrzeszowie. Najstarsza czesc pochodzi ze schylku sredniowiecza Strona 108. Ciekawe czy ten schylek juz sie skonczyl czy jeszcze trwa. Ten Ratusz to budowa z XIX wieku.
jan-taylor: W ogrodzie przy gospodarstwie rolnym pp. Guzendow. Chyba ostatni na Borku ktory mial krowy. Jakas czesc obecnego parku przy ul.Zamkowej byla w jego posiadaniu bo tam pasly sie jego krowy, to byly lata 195x. Rano pedzono przez Targowisko Borek, ul,Zielona (Gorgoleskiego) i dalej prosto na lake ale jeszcze przed Strzegowa. Za rzeczka to juz posiadlosc p.Hecki. Do dzisiaj jeszcze stoi kilka zdziczalych drzew owocowych. Po zabudowaniach zadnego sladu. Na jednym z obrazow Serbenskiegojsa widoczne dachy zabudowan p.Guzendy.
jan-taylor: Przed rokiem 1938. Ostrzeszowska Kronika Regionaln 6/2013 strona 17 do 25
jan-taylor: Przed 1958. Z pewnoscia jakas niedziela.
jan-taylor: Szanowny Panie Inerowicz. W Ostrzeszowie byly i sa cmentarze wyzaniowe bez wzgledu na narodowosc!! Zacni Obywatela grodu Ostrzeszow wyznania ewangielickiego spoczywaja na cmentarzu przy ul.Wolnosci. Zacni obywatele narodowosci niemieckiej wyznania rzym-kat.. spoczywaja na cm.katolickim. Ciekawe, ze tam grobow sie nie niszczy!!!l Obywatele jeszcze innego wyznania tez mieli wlasny cmentarz.
jan-taylor: Warto przeczytac; Ostrzeszowska Kronika Regionalna 6/2013. Pomnik Poleglych 1918/1920 Autor: Jozef Janas. szczegolnie ciekawy rozdzial: Okupacja hitlerowska.
jan-taylor: Na zdjeciu widoczny warsztat to byl warsztat obuwniczy!!! Obuwnik produkowal nowe buty. Co widac na parapecie i oparty o sciane gorna czesc bucika bez podeszwy. Szwec to warsztat tylko reperujacy uzywane buty. Jeszcze byl cholewkarz jako specjalista od czeci buta wysokiego. Oczywiscie obuwnik reperowal tez buty uzywane. W srodku miedzy tymi panami stoi przyrzad nazywany potocznie burmistrzem. Pan Gruszka to typ rzemieslnika ktorego wowczas honoren byla sluzba w Ochotniczej Strazy Pozarnej. Wczesniej byli tez szewcy stolowi, byli to tacy ktorzy wykonywali uslugi reperacji butow na zewnatrz przed budynkiem mieszkalnym. Szewc i piekarz to byly najwazniejsze zawod w czasach jak do Sycowa chodzono z buta. Chleb na droge i dobre podeszwy to byla podstawa.