Recently added
Recently commented
jan-taylor: Zdjecie wykonala i kolorowala p. Florentyna Szulc pozniej Tomaszewska. 1946 to czas fotografii czarno-bialej. Wowczas to za pomoca farb zdjecia kolorowano lub czarno-biale retuszowano (poprawiano) negatyw.
jan-taylor: Ursus C-325 a nie 25
jan-taylor: Ofiara rzuconej przez wojsko petardy byl Bogdan Depczynski.
jan-taylor: Zdaje sie kanka na mleko to byl pojemnik 1 lub 2 litrowy. 20 litrowe pojemniki to konwie. Skrzynki z napojami gazowanymi rozwozono w Ostrzeszowie jednoosiowym pojazdem pchanym lub ciagnietym przez czlowieka.. Byly to konstrukcja podobna do pozomej drabiny drabiny. Skrzynki byly ulozone "z ukosa". Po lewej widoczny sklep to byl sklep i warsztat siodlarski. Na wprost widoczny dom, zamieszkiwal wowczas p.Joachim Wiecek z zona. Po prawej widoczna pusta witryna sklepu to dom pp.Janiakow a przed likwidacja sklep prowadzil pan Garstka z Mikstatu i handlowal materialami "z metra". W pozniejszym czasie sklep przejely PSS-y i byl sklep obuwniczy. Tam sprzedawal p.Gretkiewicz.
jan-taylor: Rynek 13 dom pp.Stempniewiczow. Przed przejeciem sklepu przez PSS-y a jeszcze w czasie kiedy tygodniowe targi odbywaly sie na Rynku przed tym sklepem mieli stoiska ostrzeszowscy ogrodnicy. Natomiast w sklepie wchodzac po prawej stronie nad starymi pieknymi kupieckimi witrynami uchylnymi szufladami do towarow sypkich (maka,kasza,groch) uwiecznil sie wielkim obrazem p. Antoni Serbenski. Obraz przedstawial wlasnie stoiska tygodniowego targu na Rynku. To byl obraz z mojego dziecinstwa w tym miescie. Po wielu dziesiatkach lat rozmwiajac z wspanialym p.Tadeuszem Pacanowskim potwierdzil mi istninie tego sciennego obrazu mistrzy Serbenskiego. Niestety w tym sklepie wbudowano sztuczny sufit (obnizono) i slad po dziele Serbenskiego zniknal. Moja pamiec mnie nie zawiodla bylem wdzieczny panu Tadeuszowi ze potwierdzil isnienie tego co zapamietalem z dziecinstwa. Dadam, ze przed wowczas Apteka byly stoiska z obrusami,firanami. Jedno ze stoisk miala p.Dmogalska z Grabowa a obok bylo stoisko z: klumpami,pierunami,drewniakami. Tak nazywano obuwie drewniana podeszwa a wierzch pokryty skora bez cholewki. Wtedy to bylo obuwie gospodarskie. (wiejskie). Na Rynku w czwartki byl zapach tygodniowego targu a dzisiaj ???
jan-taylor: Jesli zdjecie (fotografia) pochodzi z 1912 to: Zadnego klasztoru w poblizu tego zdjecia nie bylo!!! Budynek poklasztorny ktorego na zdjeciu niema byl budynkiem panstwowym i miescila sie w nim szkola symultanowa(wielowyznaniowa). Widoczny otynkowany fragment to kosciol przyklasztorny, ktory wowczas byl wlasnoscia parafii katolickiej w Ostrzeszowie. Zdjecie jest zrobione na tle muru dziedzinca przed kosciolem.
jan-taylor: Te dwie rozpoznane dziewczyny trzymaja prawdopodobnie futeral od aparatu fotograficznego. Skrzynkowa Agfa lub Kodak.
jan-taylor: Na zdjeciu widoczna jest Wieza wiezienna. Budowe tej wiezy zakonczono w roku 1755 kiedy to starosta byl Stadnicki. W okresie miedzy 1939 zbudowano drewniane schody prowadzace do wejcia na wieze. Wieza zostala zdudowana poza terenem Zamku, przylegala jedynie do zewnetrznej strony muru zamkowego. Pierwsza wzmianka o istnieniu tej wiezy i maly opis znajduje sie w Lustracji z 1765 roku. Na planie biwakowania wojsk w 1702 roku wiezy nie widze. Zamek jako budowla posiada conajmniej dwa rozne opisy z czasow Siewierskiego i pozniej z czasow Stadnickiego. Zawsze jednak sluzyl dla wymiaru sprawiedliwosci i kancelarii grodzkiej. Sejmiki powiatowe odbywaly sie w kosciele farnym na co istnieja listy uczestnikow sejmiku powiatowego z podaniem miejsca obrad.