Recently added
Recently commented
jan-taylor: Polskie Stowarzyszenie Ewngielickie w Poznaniu w 1919 roku zakupilo dwa obiekty budowlane: Ligota i Marszalki. Tam urzadzono domy dla osieroconych dzieci. Na zdjeciu Diakonistka . Skad przyszly? Do pierszego szpitala w Ostrzeszowie przy ul.Wolnosci wybudowanego przez Parafie ewangielicka zatrudniono 5 Diakonistek z Sycowa. Po czepku Diakonistki mozna ustalic przynaleznosc do domu macierzystego.
jan-taylor: To jest POLNOCNA strona Rynku !!! Ciekawym sa te 4 kufry (walizki) podroznych. Mialy wewnatrz wieszaki na ubrania i szuflady na galanterie(skarpety.krawaty,chusteczki do nosa, kolnierzyki do koszul itd, itp.).
jan-taylor: Po lewej strona ZACHODNIA, na wprost Strona POLNOCNA tak bylo wtedy !!!
jan-taylor: Te dwie dziewczyny siedzy na dachu pomieszczenia w ktorym byla pompa spalinowa transportujaca wode ze studni na wieze. Do budowy pomieszczenia wykorzystano rury cementowe z wlasnej produkcji. Mamy wiec na zdjeciu conajmniej dwa rodzaje rur cementowych. Pamietam ze slupki ogrodzenia posesji pp. P byly tez z tych rurek, conajmniej od strony drogi na Myje(dzisiaj ul Grzybowa]. Conajmniej pompownia powstala w czasie kiedy wlascicielem byl p. inz. G. Brodbeck z Poznania. Ta fabryka elementow cementowych musiala powstac po 1895 roku.
jan-taylor: Widoczny stan wiezy przetrwal do 1962 roku. Klamry do wejscia byly kompletne i jedynie brakowalo drzwi wejsciowych do wiezy. Byli tez smialkowie ktorzy wchodzili na wieze. W latach pozniejszych klamry wyrwano aby uniemozliwic wchodzenie na wieze. Kilkukrotnie wieza byla trafiona przez wyladowanie atmosferyczne, najbardziej ucierpiala ok.1986 roku wtedy tez ucierpieli okoliczni mieszkancy.
jan-taylor: Za J.Wierzba patrzy w obiektyw Jadwiga Krasiejko "Dziunia"
jan-taylor: 1.To nie jest sala w owczesnym budynku MRN (Ratuszu). 2. Pan Witwicki byl Przewodniczacym Miejskiej Rady Narodowej (1950 - 1969). Rada tak miejska jak i powiatowa skupialy w sobie funkcje legislatywy i egzekutywy ( w okreslonym zakresie). Dzisiaj funkcje sa rozdzielone i Rada to legisatywa a Burmistrz (Starosta) to egzekutywa. ( w okreslonym zakresie). Tak wiec p.Witwickiego zakres obowiazkow byl inny niz obecnego Burmistrza. Okreslenie uzyte na koncu opisu zdjecia uwazam za krzywdzace osobe p.Jana Witwickiego. Zylem w tym czasie w Ostrzeszowie i cos niecos pamietam i wiem.
jan-taylor: W czasie kiedy zrobiono to zdjecie p.J. Paprzycki byl nauczycielem Panstwowej Szkoly Ogolnoksztalcacej Stopnia Podstawowego i Licealnego w Ostrzeszowie. W tym czasie klasy podstawowe V, VI.VII byly zlokalizowane w budynku przy ul.Zamkowej 21. (na parterze) Dyrektorem calosci byl mgr J. Michlik. Pan Paprzycki byl nie tylko inicjatorem ruchomego, przenosnego toru przeszkod ale prawdopodobnie tez wykonawca. Elementy drewniane byly wykonane w Stolarni p.Janickiego ull.Zamkowa. Na lekcje WF nosilismy te elementy na lake za kosciolem Chr.Krola. Po lekcji spowrotem do szkoly. Dzieki p. Paprzyckiemu mielismy tez przenosne bramki do szczypiorniaka (pilki recznej). Rozdzielenie Liceum i Szkoly podstawowej to lata pozniejsze.