Recently added
Recently commented
jan-taylor: Pierwszym dyrektorem szpitala wybudowanego przez Gmine Ewangelcka byl dr Antoni Zycki W tym czasie dzialal w Ostrzeszowie chirurg Tietz. Pierwsi lekarze byli maturzysci Krolewskiego Gimnazium w Ostrowie Wlkp urodzeni w Ostrzeszowie to: Dr Wladyslaw Panecki lekarz i dzialacz spoleczny w Gdansku (dzialalnosc spoleczna opisana na stronie Internetowe)j. Dr Antoni Zycki lekarz w Ostrzeszowie Dr Moritz Unger (Borek) lekarz w Friedrichsfelde Dr Max Wieruszewski lekarz w USA De Ferdinand Fichs lekarz w Kreuzburg [Kluczbork] Powyzsze dane odnosza sie do 1895 roku przejete z Jednodnowki 50-lecie Krolewskiego Gimnazium w Ostrowie.
jan-taylor: 1794 - 2024 to kolejna okragla rocznica wybuchu Powstania Kosciuszkowskiego.. Liczba Kosynierow podana przed 5-cu laty jest nierealna (2500) . Przejalem z ksiazki Nawrockiego "Dzieje Ostrzeszowa. W tym czasie Ostrzeszow liczyl taledwie 668 mieszkancow w tym 131 mezczyzn. Ludnosc wiejska byla "wlasnoscia" PANA. Opuszczenie wsi bylo zbiegostwem za ktore grozila kara smierci. Tak bylo do 1805 roku.
jan-taylor: Miedzy G. Kaczmarek i B. Psikus stoi Krystyna Pardej
jan-taylor: Miedzy Jedrysiakiem a Slakiem stoi Bronek Judzinski rodem z Grabowa n/Prosna
jan-taylor: Zdjecie zrobione wiosna. Po prawej wielka donica blokujaca dojazd do starej drogi prowadzacej do Tartaku i kiedys prowadzacej do Przygodzic w czasach gdy ul. Zamkowa nie istniala a Borek byl samodzielnym miastem. Ulica ktora pierwotnie nazywana byla Zielona [Gorgolewskiego] to pierwsza nazwa ulicy z numerem domow. Wczesniej byly w przewazajacej ilosci tylko numery domow z wyjatkiem ulic przelotowych. Drogowskarow nie bylo bo i po co?, natomiast drogi miaqly nazwy miejscowosci do ktorych prowadzily. Z tamtych czasow pozostala tylko nazwa ul. Grabowska i ul. Wielunska?.
jan-taylor: W 1958 pani Makles nie byla uczennica ani nauczycielka w Liceum!!! Na zdjeciu jest z 100% pewnosci Stefania Gumienna ktora mieszkala przy Targowisku Borek.
jan-taylor: Jak widac schody zewnetrzne jeszcze nie istnialy
jan-taylor: Od 1924 roku wieza i teren do niej nalezacy staly sie wlasnoscia miasta Ostrzeszowa. 15 Listopada 1924 Wojewoda Poznanski zatwierdzil zamiane z Gmina Ewangelicka. Dokumenty dotyczace spraw wlasnosciowych wiezy sa dostepne w AP Kalisz. Skany dokumentow w moim opracowaniu Ostrzeszow - Zameczek ( Sądownia )