Pierwsze polskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ” zostało założone we Lwowie w 1867 r.
Trzydzieści lat później w 1897 r., w lokalu Janiny Urbańskiej przy Rynku zebrało się grono patriotów i zapoczątkowano działalność gniazda sokolego w Ostrzeszowie.
120 rocznica sokolstwa na Ziemi Ostrzeszowskiej jest doskonałą okazją dla przybliżenia historii tej organizacji. T.G. „SOKÓŁ” zajmowało się propagowaniem sportu i zdrowego stylu życia, organizacją obchodów patriotycznych, imprez kulturalnych oraz sportowych. Do czasu odzyskania niepodległości pod oficjalnym szyldem uprawiania gimnastyki, organizacja prowadziła zakamuflowaną działalność patriotyczną i narodową, szkoląc przyszłe wojskowe kadry dla odrodzonej i wolnej Polski. Symbolem Towarzystwa jest sokół w locie trzymający w pazurach sztangę do ćwiczeń. Pod tym sztandarem w 1918 roku ostrzeszowianie ruszyli do walki o niepodległą Polskę w czasie powstania wielkopolskiego.
W latach międzywojennych Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ” było jedną z bogatszych i wpływowych organizacji w Ostrzeszowie.
W czasie okupacji hitlerowskiej likwidowano wszelkie przejawy polskości, wśród działaczy „Sokoła” wielu zostało wysiedlonych lub zamordowanych. Ostatni prezes ostrzeszowskiego „Sokoła” Piotr Cieplik został rozstrzelany w Winiarach pod Kaliszem.
Do refleksji skłaniają (nadal aktualne) sokole hasła rozpowszechniane na początku ubiegłego wieku, np.
• „Chcesz być narodu swego chlubą i ozdobą, nie chwal się, ale pracuj sumiennie nad sobą”
• „Młodzież, która ma z czasem być perłą narodu, do prawa i karności niech nawyka z młodu”