Pozostalosc po cmentarzu zydowskim, stare zdjęcia -

Pozostalosc po cmentarzu zydowskim

Byc moze ostatnie zdjecie tego budynku. Na drzwiach napis ...przeznaczone do rozbiorki... Budynek ten oczywiscie przylegal do cmentarza ktory byl otoczony murem z cegly.Niezaleznie od strony ul.Zamkowej byla metalowa brama "obita blacha" a od strony ul.Pistowskiej musiala byc kiedys "Furtka". po wojnie furtki juz nie bylo i tam bylo "wolne" wejscie na cmentarz. To wszystko moze lepiej pamieta pan Mieczyslaw Organisciak.

Nieznany 13 lat, 3 miesiące temu
Komentarze (8)
wipel 13 lat, 3 miesiące temu

W tej galerii są jeszcze zdjęcia zrobione od strony szkoły muzycznej, widać zamurowana "bramę". Przed budynkiem szkoły stoi przygotowany duży głaz z przeznaczeniem na tablicę poświęconą ostrzeszowskim Żydom.

SATAn_ 13 lat, 3 miesiące temu

A to nie przypadkiem domek, obok ktorego kiedys byla szklarnia i starsza Pani handlowala kwiatami prosto ze szklarnii ? Cos mi sie tak kojazy... Poprawcie Mnie jak sie myle.

wipel 13 lat, 3 miesiące temu

Zgadza się , zgadza, było tam ogrodnictwo.

markvincent47 13 lat, 3 miesiące temu

Ogrodnictwem tym zajmował się i mieszkał na jego terenie pan Feliks Kasprzak.

SATAn_ 13 lat, 3 miesiące temu

pamietam tylko jakas starsza pania, ktora handlowala kwiatami spod szklarni

Szymon Szymański 12 lat, 6 miesięcy temu

kiedy chodziłem jeszcze do przedszkola nr 2, które istniało jeszcze przed utworzeniem szkoły muzycznej zdarzało się wykopać w piaskownicy szczątki, a w tym domu faktycznie mieszkali Państwo Kasprzakowie, często po przedszkolu chodziłem tam z mamą która kupowała tam bratki i inne kwiatki do sadzenia, pamiętam te szklarenki do dziś, na tym zdjęciu nie ma już po nich śladu ...

Grazyna Dolata 5 lat, 7 miesięcy temu

Tak w tym domu mieszkali P.Kasprzakowie majacy szklarnie

jan-taylor 5 lat, 7 miesięcy temu

BET TAHARA
Istnienie domów przedpogrzebowych wywodzi się z kultury żydowskiej i judaizmu, które nakazywały aby ciało osoby zmarłej przed pochówkiem było przechowywane poza pomieszczeniami mieszkalnymi. W tym celu budowano specjalne obiekty, które lokalizowano na terenie nekropolii i które działały według ściśle ustalonego prawa wyznaniowego[1]. Współcześnie rozumiane pojęcie domu przedpogrzebowego powstało w okresie, gdy rozpoczęto organizowanie nekropolii wielowyznaniowych lub zarządzanych przez organizacje społeczne lub jednostki samorządu terytorialnego. Ich podstawowa funkcja jest podobna do dawnej działalności kaplic cmentarnych, jednakże ma ona charakter świecki. Nie wyklucza to organizowania w domach przedpogrzebowych pożegnań przebiegających z określonym rytem religijnym