Baszta na przełomie XVIII i XIX wieku, stare zdjęcia -

Baszta na przełomie XVIII i XIX wieku

autor szkicu nie znany - bynajmniej dla mnie, ale może ktoś rozpozna ...

Nieznany 15 lat, 8 miesięcy temu
Komentarze (5)
jscierski 15 lat, 8 miesięcy temu

W "Dziejach Ostrzeszowa" rycina ta jest z podpisem, data to 18.3.39. Litographie von W. Decker & C... Posen

Warto zauważyć że to co widzimy to jest w pewnym sensie fikcja, na pewno nie było takiej skały ani kamiennych okienek, wątpiłbym też w taką szeroką rzekę.

nazgul 15 lat, 8 miesięcy temu

na pewno jest to troszkę przerysowane, ale np w obrazach P. Taylora przed młynem klasztornym też jest szeroka rzeka (Strzegowa), więc może kiedyś tak wyglądała. Na poprzednim obrazie baszty też widać rzekę i jest podobna do tej. Co do skały, kto wie może i była a okienka zawsze mogły być przebudowane. Ja np byłbym skłonny w to uwierzyć co widać ;]

jan-taylor 15 lat, 8 miesięcy temu

Jest wiecej fantazji jak rzeczywistosci.
Jesli jest 1839 rok tzn jeden rok przed pobytem p.Kielesinskiego w Ostrzeszowie.Jest wiec niemozliwa ta wielka roznica.Szkice p.Kielesinskiego darze pelnym zaufaniem.Woda byla w okol ten caly teren to byla woda to jasne,wzgorze zamkowe i klasztorne sa usypiskami.Byc moze ziemie wzieto z lasku klasztornego idac do gorki po lewej stronie tam na poczatku sa nienaturalne wglebienia???? to wszystko jednak tylko przypuszczenia.Jedyne co pokrywa sie ze szkicem Kielesinskiego to jest kuznia obok baszty.

jan-taylor 15 lat, 8 miesięcy temu

Strzegowa musiala byc wieksza i silna popatrzec na stare mapy chocby i 1821 ile na niej bylo mlynow wodnych czyli musiala byc "silna".

jscierski 15 lat, 8 miesięcy temu

Okienka nie mogły być przebudowane: widać, że na tej rycinie cała podstawa baszty jest z kamienia.
Ale co do rzeczy, które można by uważać za autentyczne to ten łuk po lewej stronie. Niestety nie widać go na obrazie, bo namalowane zostały z innej perspektywy, ale na baszcie widać, że był tam jakiś mur na całej wysokości tej czworobocznej części. (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Baszta-ostrzeszow.jpg)