Wszystkie

Oto najnowsze zdjęcia w serwisie. Przewijaj w dół, aby obejrzeć kolejne.

Ostatnio komentowane zdjęcia

 • Jednodniówka wydana w lutym 1962 roku, przez KP PZPR w Ostrzeszowie, z okazji 20-lecia powstania Polskiej Partii Robotniczej. Zachęcam do lektury bo jest to bardzo cenny dokument i świadectwo ludzi którzy po wojnie "budowali i umacniali władzę ludową" na ostrzeszowskiej ziemi.

 • 06.05.2001 rok, obchody 125-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Gdy uważnie się przyjrzeć, to dojrzeć można wielu zacnych obywateli naszego miasta, m.in. pana Aleksandra Pisullę, któremu pięknie dziękujemy za zdjęcie.

 • Wycieczka do Torunia pracowników PSS "Społem", rok 1983. Ze zbiorów Mariana Marzyńskiego

 • Rok 1948, prawdopodobnie uroczystość ufundowania sztandaru dla Związku Harcerstwa Polskiego w Ostrzeszowie. Na schodach do budynku gimnazjum salezjańskiego (obecnie LO) stoją członkowie Towarzystwa Przyjaciół Harcerstwa: 3-Stefan Kucharski, 4-Jan Czajkowski, 6-Henryk Więcek, 10-ks Henryk Piegłowski, 11-Antoni Kaj, 13-Ignacy Wierusz, 18-Organiściak, 17-pan Lach, 22- pani Lach. Bardzo prosimy o pomoc w rozpoznaniu pozostałych osób. Fotografia wyjątkowo cenna bo sztandar w latach PRL-u zaginął w tajemniczych okolicznościach. Za zdjęcie dziękujemy Witoldowi Kucharskiemu, za informację Janowi Taylorowi i dh Stanisławowi Stawskiemu.

 • Koniec lat trzydziestych, plac Borek. Zofia Różańska z synem Marianem i śpiącą w wózku córeczką Olą. Zdjęcie zrobiono prawdopodobnie między budynkiem obecnej biblioteki i kinem, stało tam murowane ogrodzenie, zburzone podczas budowy biblioteki. Ze zbiorów Jacka Matysika.

 • Osiedle M. Nowotki (Zamkowe). Początek lat osiemdziesiątych, po lewej bloki nr: 19,20,21 i 22, po prawej widoczny fragment pawilonu, w tamtym czasie mieścił się w nim sklep spożywczy pani Przenicznej i bar "Gastro". Na zdjęciu Ania Frankowska i Kamila Kordas. Ze zbiorów Jacka Płachty.

 • Plac Kazimierza, lata 90-te. Widoczna jeszcze, po prawej stronie stara, drewniana, stylowa witryna sklepowa. Może ktoś posiada zdjęcie placu Kazimierz z odbywającym się na nim targiem? Do tej pory nie udało nam się takiej fotografi zdobyć, byłaby wiec prawdziwym rarytasem.

 • Plac Kazimierza, lata 90-te. Zasłonięty przez maluszka i drzewo, kultowy sklep państwa Worymów.

 • Lata trzydzieste, sklep Ignacego Matysika przy placu Borek 5. Piękna fotografia z cudownym klimatem lat międzywojennych. Fajne są te odgrywane role: pani pracująca przy kasie (jakże stylowej), druga pani ważąca towar, pan Ignacy nasypujący cukierków do papierowego rożka i sprzedawca pakujący zakupy. I te ekologiczne tytki różnych wielkości wiszące nad ladą. Ze zbiorów Jacka Matysika.

 • Synagoga od strony Piekar

 • Burzenie ostrzeszowskiej synagogi, początek lat siedemdziesiątych. Zdj.Cz.Bojszczak

 • Ignacy Moś (1917-2001) przy pomniku Tadeusza Kościuszki na ogródkach dziecięcych im. Arcybiskupa Walentego Dymka. W roku 1985 pan Moś ufundował, widoczny na zdjęciu, medalion i tablicę zniszczone przez Niemców w czasie okupacji. By pomnik odzyskał swój pierwotny wygląd brakuje jeszcze sokoła wieczącego obelisk, może znajdą się dobroczyńcy, którzy podejmą się rekonstrukcji brakującego elementu i zakończą dzieło Igo Mosia? Ze zbiorów Muzeum Regionalnego

 • Ulica Zamkowa, prawdopodobnie lata pięćdziesiąte. Dobrze widoczna baszta i willa Timlinga, w tym czasie własność państwa Biskupskich. Fotografia zrobiona z kamienicy pana Stachowiaka, budynku w którym znajdowała się słynna restauracja Basztowa. W oddali zarysowuje się kolejowa wieża ciśnień. Bardzo dziękujemy Witoldowi Kucharskiemu za udostępnienie kolejnego pięknego zdjęcia.

 • Początek lat pięćdziesiątych. Widoczne na zdjęciu głazy leżały między drewnianą, narożnikową bramą a stawem klasztornym i pochodziły z fundamentów położonego nieopodal młyna. Jak wieść niesie, przydały się okolicznym mieszkańcom przy budowie domów. W tyle, wkopane w ziemię kamienne słupy, które miały utrudniać wjazd pojazdom na alejki. Ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • Lata pięćdziesiąte, widok z baszty na Piekary i ulicę Chmielną. Po lewej posiadłość państwa Śliwińskich z browarem, budynkami gospodarczymi i ogrodem. W miejscu ogrodu stoi obecnie dom państwa Wieczorków. Przy Chmielnej stoi, zburzony kilka (kilkanaście?) lat temu, dom z długim balkonem, którego właścicielem był pan Biskupski. Po prawej, ogrodzony słupkami- Borek, w oddali- niski domek ogrodnika Trzeciaka, obecni właściciele to Zofia i Maciej Chwaliszowie. Gdyby fotograf przesunął aparat odrobinę w prawo zapewne zobaczylibyśmy synagogę, a tak widzimy tylko fragment ogrodzenia.

 • Pierwszy maja, początek lat pięćdziesiątych. Pracownicy PSS-ów, na rynku (w tyle ulica Sienna) serwują prosto z wozu gorące posiłki. Za kierownicą pierwszego ostrzeszowskiego food trucka siedzi pan Góra za nim stoi Maria Lipińska. Po prawej sklep spożywczo-mieszany i wytwórnia soków Anny Kupczyk.

 • Więcej