Wszystkie

Oto najnowsze zdjęcia w serwisie. Przewijaj w dół, aby obejrzeć kolejne.

Ostatnio komentowane zdjęcia

 • Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Ostrzeszowie. 16 maja 1935 rok, pogrzeb Władysława Wodniakowskiego, naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół" w Ostrzeszowie. Fotografię zrobiono z balkonu kamienicy państwa Wodniakowskich (obecnie Sikorskiego 4). Widoczny dom na ulicy Okrężnej, w którym zakład fryzjerski prowadził Ignacy Szulc, już nie istnieje, w czasie wojny został zburzony przez Niemców. Wśród "sokolic" rozpoznano: Zofię Różyńską, Juliannę Manikowską, Adelajdę Rossa, i Jadwigę Rudnicką, wydaje się że jest tu jeszcze kilka pań z zarządu gniazda żeńskiego. Zdjęcie jest doskonałej jakości może więc uda się jeszcze kogoś rozpoznać. Proszę zwrócić uwagę na samotnie stojącą kobietę w długim płaszczu z aparatem fotograficznym (kamerą?) w ręce. Ciekawe kto to jest? Ze zbiorów Muzeum Regionalnego.

 • Rok 1935. Rynek 20, przed wojną taki był adres ostrzeszowskiego ratusza. Mieścił się w nim nie tylko Magistrat ale również posterunek Policji Państwowej o czym świadczy napis na szybie nad drzwiami. Małżeństwo na schodach to Helena i Czesław Golusińscy. Bezcenna fotografia, za którą dziękujemy Czesławie Pilachowskiej.

 • Wystawa Rolniczo Przemysłowa powiatu kępińskiego w Ostrzeszowie. 12-15 sierpień 1934 roku. Do zdjęcia pozują członkowie ostrzeszowskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tył stoi wysoki mężczyzna z wąsikiem to Paweł Seydak, burmistrz Ostrzeszowa, któremu miasto zawdzięcza że wystawa rolniczo-przemysłowa powiatu kępińskiego odbyła się właśnie w Ostrzeszowie. Paweł Seydak był burmistrzem Ostrzeszowa w latach 1923-1935, Grabowa w latach 1936-1938, i krótko przed 1939 rokiem w Kępnie. Po wojnie ponownie został wybrany burmistrzem Kępna, nie cieszył się jednak zaufaniem władzy ludowej i został zmuszony do podania się do dymisji. Zmarł 11 listopada 1969 roku i pochowany został na Katolickim Cmentarzu Komunalnym w Kępnie. Mimo prób zainteresowania władz miasta i TPZO, w okrągłą, 50-tą rocznicą śmierci Pawła Seydaka, nie udało się zorganizować żadnych uroczystości. A szkoda bo była to dobra okazja by zapoznać się z życiem i działalnością człowieka, który był w okresie międzywojennym, gospodarzem trzech sąsiadujących miast. Zainteresowanych odsyłam do książki: Ostrzeszów-miasto znane i nieznane, rozdział 8, Paweł Seydak-zapomniany burmistrz Ostrzeszowa. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Regionalnego

 • Początek lat pięćdziesiątych. W ławce po prawej siedzi i wkuwa na blachę Henryk Kucharski rocznik 1932. Niestety nikogo więcej nie rozpoznano. Cenna fotografia, bo nierzadko spotyka się zdjęcia z tamtych lat zrobione w pomieszczeniu, w tym wypadku w klasie w gimnazjum salezjańskim (obecne LO). Ze zbiorów Witolda Kucharskiego.

 • 10. 01. 1958 rok, uroczystość odsłonięcia tablicy na budynku Liceum Ogólnokształcącego, upamiętniającej pobyt w czasie wojny, jeńców norweskich w ostrzeszowskim obozie. Powitanie delegacji oficerów norweskich, byłych jeńców obozu w Ostrzeszowie, przed gmachem Liceum Ogólnokształcącego. Ze zbiorów Stanisława Stawskiego.

 • 10. 01. 1958 rok, uroczystość odsłonięcia tablicy na budynku Liceum Ogólnokształcącego, upamiętniającej pobyt w czasie wojny, jeńców norweskich w ostrzeszowskim obozie. Powitanie delegacji oficerów norweskich, byłych jeńców obozu w Ostrzeszowie, przed gmachem liceum. Na pierwszym planie Jan Kaczmarek, po lewej w czapce z generalskim wężykiem, szef Biura Historycznego LWP gen. brygady Stanisław Okęcki, który towarzyszył norweskiej delegacji. Ze zbiorów Stanisława Stawskiego.

 • 10. 01. 1958 rok, uroczystość odsłonięcia tablicy na budynku Liceum Ogólnokształcącego, upamiętniającej pobyt w czasie wojny, jeńców norweskich w ostrzeszowskim obozie. Delegacji przewodził komandor Johannes Kjeve-były szef samorządu obozowego, na lewo od niego przewodniczący MRN-Jan Witwicki. Po prawej stronie komandora, odwrócony w stronę fotografa Jasiu Skupiński-mój wujek (rocznik 1941). Może ktoś z Państwa również rozpoznaje swojego bliskiego lub znajomego? Ze zbiorów Stanisława Stawskiego.

 • Burzenie ostrzeszowskiej synagogi, początek lat siedemdziesiątych. Zdj.Cz.Bojszczak

 • Z Poznania, nadesłana przez pana Marka Makiełę, dotarła do nas przykra wiadomość. . Przepełnieni smutkiem zawiadamiamy, że 25 października b.r. w wieku 76 lat zmarła b. ostrzeszowianka koleżanka Barbara Tilgner z domu Bagniewska. Jej życie związane było w młodości z naszym kazimierzowskim Ostrzeszowem. To tam uczęszczała do przedszkola ss Nazaretanek i szkoły podstawowej. Naukę w szkole średniej pobierała w Technikum Ekonomicznym w Ostrowie Wlkp. Swój matecznik opuściła w 1962 r. rozpoczynając studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu, które ukończyła w 1967r. Gdy zawiązał się w Poznaniu Klub Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej była jednym z jego aktywnych członków, a w latach 2005-2010 nawet skarbnikiem Klubu. Wytrwała z nami do ostatnich chwil swojego życia. Dziękujemy Ci Basiu, za czas spędzony wspólnie pośród grona byłych ostrzeszowian, skupionych w Poznańskim Klubie TPZO. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona we wtorek 29 października 2019 r. o godz. 7.00 w kościele p.w. Najświętszej Bogarodzicy Maryi na Osiedlu Stare Żegrze 18. Ostatnie pożegnanie nastąpi też we wtorek 29 października br. o godz. 13.15 w Zakładzie Kremacji na cmentarzu Miłostowo (dojazd od ul. Wrzesińskiej - Fort III a). Pogrzeb Basi odbędzie się po święcie Wszystkich Świętych w Ostrzeszowie. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Marek Makieła Prezes Klubu

 • Koniec lat pięćdziesiątych, plac Borek. Po prawej tzw. Sala Hendrykowskiego przed gruntowną przebudową, obecnie budynek kina. Po lewej kaflarnia rozebrana na początku lat siedemdziesiątych. Piękna fotografia. Ze zbiorów Czesławy Pilachowskiej

 • Jednodniówka wydana w lutym 1962 roku, przez KP PZPR w Ostrzeszowie, z okazji 20-lecia powstania Polskiej Partii Robotniczej. Zachęcam do lektury bo jest to bardzo cenny dokument i świadectwo ludzi którzy po wojnie "budowali i umacniali władzę ludową" na ostrzeszowskiej ziemi.

 • 06.05.2001 rok, obchody 125-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Gdy uważnie się przyjrzeć, to dojrzeć można wielu zacnych obywateli naszego miasta, m.in. pana Aleksandra Pisullę, któremu pięknie dziękujemy za zdjęcie.

 • Wycieczka do Torunia pracowników PSS "Społem", rok 1983. Ze zbiorów Mariana Marzyńskiego

 • Rok 1948, prawdopodobnie uroczystość ufundowania sztandaru dla Związku Harcerstwa Polskiego w Ostrzeszowie. Na schodach do budynku gimnazjum salezjańskiego (obecnie LO) stoją członkowie Towarzystwa Przyjaciół Harcerstwa: 3-Stefan Kucharski, 4-Jan Czajkowski, 6-Henryk Więcek, 10-ks Henryk Piegłowski, 11-Antoni Kaj, 13-Ignacy Wierusz, 18-Organiściak, 17-pan Lach, 22- pani Lach. Bardzo prosimy o pomoc w rozpoznaniu pozostałych osób. Fotografia wyjątkowo cenna bo sztandar w latach PRL-u zaginął w tajemniczych okolicznościach. Za zdjęcie dziękujemy Witoldowi Kucharskiemu, za informację Janowi Taylorowi i dh Stanisławowi Stawskiemu.

 • Koniec lat trzydziestych, plac Borek. Zofia Różańska z synem Marianem i śpiącą w wózku córeczką Olą. Zdjęcie zrobiono prawdopodobnie między budynkiem obecnej biblioteki i kinem, stało tam murowane ogrodzenie, zburzone podczas budowy biblioteki. Ze zbiorów Jacka Matysika.

 • Osiedle M. Nowotki (Zamkowe). Początek lat osiemdziesiątych, po lewej bloki nr: 19,20,21 i 22, po prawej widoczny fragment pawilonu, w tamtym czasie mieścił się w nim sklep spożywczy pani Przenicznej i bar "Gastro". Na zdjęciu Ania Frankowska i Kamila Kordas. Ze zbiorów Jacka Płachty.

 • Więcej