Pamiątkowy krzyż na cmentarzu ewangelickim, stare zdjęcia -

Pamiątkowy krzyż na cmentarzu ewangelickim

Cmentarz w Bledzianowie

Nieznany 13 years, 2 months ago
Comments (10)
ala71 13 years, 1 month ago

A ja słyszałam bardzo niechlubną dla nas historie dotyczacą właśnie tego cmentarza, jakoby po wojnie polacy wywozili stamtąd piach do budowy niszcząc tym samym groby...

jscierski 13 years, 1 month ago

Bardzo możliwe, zaraz obok cmentarza jest skarpa powstała po wybraniu piasku właśnie...

paskal 13 years, 1 month ago

To całkiem możliwe. Z Dwóch stron jest wybrana spora ilość piachu i zrobiona nawet droga także jest to bardzo prawdopodobne.

wipel 13 years, 1 month ago

Z tak zwanego "osobowego źródła informacji" wiem,że piasek wywozi się ze wspomnianej skarpy do dziś.

paskal 13 years, 1 month ago

To może byc prawda, piasek wygląda na "świeży"

jan-taylor 13 years, 1 month ago

ala 71 przeczytaj co napisalas!!! jako komentarz.
1/ po wojnie w Ostrzeszowie zamieszkiwali glownie Polacy,ale byli tez obywatele wyznania ewangielickiego.Cmentarz ewangielicki w Ostrzeszowie co wcale z tago zdjecia nie wynika byl dobrze oplotowany,brama zamknieta i jako dzieciaki mielismy problemy jesienia by zbierac kasztany.Z tylu czyli po przeciwleglej stronie od wejscia(dzisiaj chyby os.Grunwaldzkie byla zwirownia tam wydobywano zwir.Dalej jadac od cm. ewang.w kier.Kepna po lewej stronie byla nastepna zwirownia czyli na zapleczu cm.katolickiego ktora graniczyla z ogrodnictwem pp.Trzeciakow.
Ustalcie wiec o jakim i gdzie cmentarzu mowicie(piszecie) a pozniej nalezy sie zastanowic czy dziewicze zasoby zwiru nie byly latwiejsze w eksploatacji niz dewastacja grobow ktorej nie pamietam.A skarpa gdzie stoja brzozy pp.Prusinkiewiczow to tez byla zwirownia miedzy tymi brzozami a ul Grzybowa.Nie sposob wymienic wszystkie zwirownie w samym miescie.
Uwazam ze zadnej niechlubnej histori nie bylo.Prosze sie zastanowic.Setki cmentarzy z czasem ginie i to w sposob naturalny niektore maja szczescie zostac parkiem.Pewien kosciol w kierunku na Sycow tez rozklada sie w sposob naturalny i nikt szat nie rozdziera.Tak niedawno mial jeszcze wieze i ta juz dzis niewidoczna a jak wy bedziecie w moim wieku to bedzie tyle co dzisiaj jest po mlynie wodnym Radkiego resztki alei wierzbowej i kika cegiel w nieladzie.

jscierski 13 years, 1 month ago

Panie Janie, tutaj mowa jest o cmentarzu ewangelickim w Bledzianowie. Aktualnie ten cmentarz wygląda tak: górka, na górce kilkanaście porozrzucanych nagrobków, do tego kilkanaście ziemnych kopczyków bez żadnego krzyża/tabliczki, na środku cmentarza rozpadający się, zbutwiały drewniany krzyż. Przez środek tej górki przekopana jest droga, a ze skarpy w ten sposób powstałej wybierany jest żwir.
Uważam, że nawet jeśli nie ma żadnych ewangelików, nie ma się kto tym cmentarzem zajmować, to nie powinien on być niszczony. W końcu ci ludzie tutaj mieszkali, rodzili się, a także umierali. I to są jedyne pozostawione po nich ślady na ziemi.

jan-taylor 13 years, 1 month ago

Bylem przekonany ze chodzi o cm.w Ostrzeszowie,ciagle prosze by podstawowe infos zalaczyc do zdjecia by uniknac niepotrzebnych historii.

ala71 13 years, 1 month ago

No tak -pomyłka przez niezrozumienie.A historię o tych dokonaniach znam od mojej mamy,która te czasy dobrze pamięta.A swoja drogą uważam że p.Jan to skarbnica wiedzy o tamtych czasach,a to mnie bardzo kręci,jak teraz się mawia!Pozdrawiam!

paskal 13 years, 1 month ago

To fakt, spotkania z panem Jankiem to czysta przyjemność. A propos: właśnie jest w Ostrzeszowie ;)