Tartak, stare zdjęcia -

Tartak

Tartak na zdjęciu znajdował się naprzeciwko
Villi (obecnie Winiarnia).Należał do Cegielni "Budy",rok wykonania zdjęcia ok.
1935,ze zbiorów Mieczysława Stopy.

jstopa 12 years ago
Comments (8)
jan-taylor 12 years ago

No i na dalszym planie Kosciol w Rojowie

sq6qw 12 years ago

Super jakosc zdj?cia jak na 1935

jstopa 12 years ago

Słuszne spostrzeżenie panie Janie, mój ojciec również rozpoznaje w tle na zalesionym wyniesieniu Kościół w Rojowie,natomiast jeszcze w lewo na horyzoncie gospodarstwo Kramki, za tym gospodarstwem z tyłu znajdowało się niewidoczne gospodarstwo Diabły.Jako następne zdjęcie zamieszczam budynek znajdujący się na gospodarstwie Kramki.

jan-taylor 12 years ago

Diably to dzisiaj osiedle harcerskie czyli po prawej stronie na zdjeciu.Kramki nigdy nie slyszalem ale chetnie wpalilem na moj stary dziurawy dysk w lipcu bede w Rojowie i popytam tyle ze czesciej mnie tam pytaja ale jeszcze kilka osob jest "na fleku" i chetnie udzielaja informacji.

paskal 12 years ago

2 pytania:
- czy gospodarstwo p. Kramki to dzisiejsza szkółka drzew ?
- czy gospodarstwo "Diabły" nazywało się tak już w tamtych czasach i skąd ta nazwa ?

Przypuszczam że dzisiejsza nieoficjalna nazwa dzielnicy wzięła się właśnie stąd...

jan-taylor 12 years ago

Przy tartaku na samym zakrecie mieszkal krawiec pan Cybok w latach 194x pracowal
w jednym zakladzie z panem Grzybem ojcem znanego nam Posla do parlamentu europejskiego.(Andrzej Grzyb).

markvincent47 12 years ago

Widoczne na lewo od kościółka w Rojowie gospodarstwo,to nie jest dzisiejsza szkółka drzew.Dokładnie na miejscu tego nie istniejącego już dziś gospodarstwa znajduje się obecnie firma MAYR.Za tymi dopiero obiektami,nieco poniżej w stronę Rojowa,tuż przed szkółką drzew, położone jest gospodarstwo zwane Diabłami.Nazwa ta związana jest z pewną legendą,której treści nie pamiętam (chyba ukazywały się tam diabły właśnie) i dotyczyła pierwotnie tylko tych budynków.Dziś nazwa Diabły - o której pochodzeniu mało kto wie - przeniesiona została na wszystkie zabudowania leżące wzdłuż ul.Grunwaldzkiej,po obu jej stronach.Szkółka drzew natomiast,powstała na początku lat 50 - tych ub.wieku,a dom w niej położony (w którym sam mieszkałem), wybudowany został w roku 1959.Jako ciekawostkę dodam,że tereny te znajdują się dość wysoko n.p.m. i dlatego w tamtych latach ich mieszkańcy mieli zawsze problemy z wodą pitną.W związku z tym w szkółce wiercona była studnia głębinowa,której ujęcie wody znajduje się na głębokości 49 m.

jstopa 12 years ago

Mój ojciec Mieczysław przebywał w Ostrzeszowie do 1939 roku, dlatego tylko o tym okresie może udzielić informacji (w 1939r. miał 19 lat).Na pytanie Paskala nr 1 i 2 myślę,że wyczerpująco i doskonale udzielił bardzo ciekawych informacji markvincent47.Ojciec może potwierdzić, że dawne gospodarstwo Kramki już nie istnieje. Parę słów jeszcze odnośnie przed 1939r. - Kramki należały do Cegielni Budy, na Kramkach mieszkali p. Cybok Antoni (brat p. Cyboka krawca) oraz p. Kłobuch.Ojciec wspomina iż jadąc drogą od Ostrzeszowa w stronę Rojowa naprzeciwko gospodarstwa Diabły po drugiej stronie drogi znajdowała się szkółka leśna (zapewne dzisiaj już nie istnieje).W nawiązaniu do wypowiedzi jana-taylora ojciec pamięta p.Cyboka krawca jeszce przed 1939r.,korzystał osobiście z jego usług krawieckich.W domku na fotografii nr 89/108(Galeria Cegielnia Budy)tak jak mówi jan-taylor zamieszkiwał p.Cybok krawiec z ojcem oraz p.Stawski senior, p.Knopik i p. Pawlak - mówimy oczywiście o okresie przed 1939r.