Stefan Borczyński (ur.23,08,1864, zm,16,03,1949), pierwszy burmistrz Ostrzeszowa, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku.
1 marca 2019 r. minęło 100 lat od chwili, gdy na stanowisko komisarycznego
burmistrza mianowano Stefana Borczyńskiego. W ten sposób władza w Ostrzeszowie przeszła w ręce polskie i rozpoczął się nowy okres w dziejach miasta.
Ostatnim pruskim burmistrzem Miasta Ostrzeszowa był Artur Staeckel. Objął on
urzędowanie w czerwcu 1918 r. i pełnił swą funkcję tylko przez kilka miesięcy, do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z chwilą, gdy powstała Rada Ludowa, poczynania burmistrza Staeckla kontrolował pełnomocnik Władysław Krąkowski (wielki patriota i działacz społeczny, burmistrz Ostrzeszowa w dwóch 12-letnich kadencjach od 1884-1908). W lutym 1919 r. burmistrz Staeckel chorował (być może była to choroba"dyplomatyczna", bo w Ostrzeszowie "rządzili" Polacy, trwało Powstanie Wielkopolskie), a
zastępstwo przejął Stefan Borczyński (właściciel tartaku, najstarszy członek magistratu).
Poszukuję wszystkich możliwych informacji o Władysławie Krąkowskim i jego rodzinie, szczególnie o synie Janie urodzonym w Ostrzeszowie a także żonie (chyba Marianna, nie znam nazwiska). Jan Krąkowski spoczywa na cmentarzu w Mogilnie, opiekujemy się jego grobem. Był chrzestnym mojego Taty i jego wujkiem (mężem siostry mamy). Uprzejmie proszę o kontakt.
Urząd Stanu Cywilnego Ostrzeszów, wpis 49 / 1886
Ladislaus Krąkowski (ur. 1851) 100%
ojciec: Joseph Krąkowski , matka: Emilie Moczynska
Marie Dorothea Panecka (ur. 1868)
ojciec: Johann Panecki , matka: Franziska Remelska