Pomnik i grób Naczelnika Powstania Kościuszkowskiego na terenie Starostwa Ostrzeszowskiego i Grabowskiego Jakuba F. Psarskiego. J.Psarski ur. ok.1730 Myślniew pow.Ostrzeszów, zm.15.15.1805 we Wrocławiu. Pochowany przed kościołem św.Maurycego ul.Traugutta 34. Jan Taylor
Za "chwile" mamy 225 rocznice wybuchu najwiekszego powstania na terenie ostrzeszowskim,ostatniego zrywu niepodleglosciowego (1794]. W tym to powstaniu wzielo udzial 2500 kosynierow ostrzeszowskich i grabowskich. Jeden z nieznanych rozdzialow historii pow.ostrzeszowskiego.
22 sierpnia 1794 roku (225 rocznica) proklamowano akt przystąpienia powiatu ostrzeszowskiego do Powstania Kościuszkowskiego. Wydarzenie całkowicie wymazane z pamięci historycznej naszego miasta. Już w czasach zaborów zaczął się rodzić kult Tadeusza Kościuszki, co zaowocowało w 1917 roku postawieniem naczelnikowi pomnika. Obelisk stanął za kościołem Św. Anny, na terenie dzisiejszych ogródków im. biskupa Dymka. W okresie międzywojennym imieniem Kościuszki nazywano organizacje i stowarzyszenia, inscenizacje bitwy pod Racławicami były ozdobą niejednej uroczystości a przemarsz uzbrojonych w kosy kosynierów był obowiązkowym punktem każdego święta.
Może nowe władze Ostrzeszowa spróbują przywrócić pamieć tamtym wydarzeniom? Takim pretekstem mogłaby być rekonstrukcja figurki sokoła wieńczącego pomnik Kościuszki, zniszczona przez Niemców w czasie wojny.
1794 - 2024 to kolejna okragla rocznica wybuchu Powstania Kosciuszkowskiego..
Liczba Kosynierow podana przed 5-cu laty jest nierealna (2500) . Przejalem z ksiazki Nawrockiego "Dzieje Ostrzeszowa. W tym czasie Ostrzeszow liczyl taledwie 668 mieszkancow w tym 131 mezczyzn. Ludnosc wiejska byla "wlasnoscia" PANA. Opuszczenie wsi bylo zbiegostwem za ktore grozila kara smierci. Tak bylo do 1805 roku.