Ostrzeszów.
Miasto powstałe przed 1283 r. z osady na szlaku handlowym  z Toruni..., stare zdjęcia -

Ostrzeszów.
Miasto powstałe przed 1283 r. z osady na szlaku handlowym z Torunia przez Kalisz do Wrocławia. Żywy udział w walkach powstańczych i ruchu oporu podczas okupacji hitlerowskiej. Duży ośrodek przemysłowy.
Wieża dawnego zamku Kazimierza Wielkiego z XIV w.
Pawilon handlowy.
Rynek z ratuszem z poł. XIX w.
Oryginalny opis z pocztówki, wydanej przez Krajową Agencję Wydawniczą. Zdjęcia z lat 80-tych.

Grzes67 1 rok, 8 miesięcy temu
Komentarze (1)
jan-taylor 1 rok, 8 miesięcy temu

W 1283 roku Ostrzeszow wraz z Pleszewem zrownany zostal prawami miejskimi z Kaliszem przez Przemysla II.
Co i jak bylo wczesniej to jak dotad nikt dokumentow nie przedstawil.
Trakt Handlowy ustanowil Kazimierz Wielki w 1349 roku. Oryginalny dokument znajduje sie w Toruniu Archiwum Panstwowe. Replika tego dokumentu w Muzeum Regionalnym Ostrzeszow. W tym dokumencie nazwa Ostrzeszowa pisana Schulburg. (Oczywiscie pisarz pisal jak slyszal czy chcial bo kto potrafil poprawic lub przeczytac. Tak wiec juz pierwsze zdanie opisu pocztowki jest bledne. Sugeruje ze na Trakcie Handlowym powstal Ostrzeszow??? Przez samo miasto Trakt Handlowy nie prowadzil . Brak informacji o jakimkolwiek przywileju na te okolicznosc. Brak zgody na wejscie do miasta, brak zgody na postoj, brak przywileju skladowego dla miasta.
Prezentowana ruina Zamku z dobudowana od zewnatrz wieza w miejscu bylej bramy torunskiej pochodzi z czasow Starosty Stadnickiego i budowe tej wiezy zakonczono w 1755 roku. Polecam Lustracje z lat 1765 i pozniejsze.
Zdaje sobie doskonale sprawe ze slicznie jest mowic jakoby cos do dzisiaj istnialo z czasu Kazimierza Wielkiego. Rzeczywistosc jest inna. Szanowny Wladca K. W. oddal Piastowski Slask w rece Krola Czech Jana i nawet nie zdolal ustalic granic krolestwa. Granica ze Slaskiem w obszarze pow.Ostrzeszowskiego nie byla ustalona jeszcze do lat 16xx a pozostawnie Dekanatu ostrzeszowskiego w rekach biskupow wroclawskich trwalo do lat 182x.
Dach Ratusza (naczolkowy) chyba jako pierwszy zaznaczyl na szkicu Wiezy przy zamku Kielisinski ok. 1840 roku.
Dach jeszcze bez wiezyczki zegarowej i zegara. Zegar i wiezyczke budynek otrzymal dopiero w latach 189x. Dokumenty na te okolicznosc AP Kalisz.