Zdjęcie wykonane przez p. Jana Taylora -

Zdjęcie wykonane przez p. Jana Taylora

Lata 1958-59, aparat - Praktica FX3

jscierski 9 lat, 7 miesięcy temu
Komentarze (11)
paskal 8 lat, 4 miesiące temu

1 Maja wąskotorówka ? Ja zawsze myślałem że biegła wzdłuż ogrodzenia klasztoru czyli ul. Klasztorną

zlasu 8 lat, 4 miesiące temu

Masz racje i ja tez lecz pamietam tylko ta czesc poza Lesna
a wedlug mapki z 1940
http://dziejeostrzeszowa.pl/pliki/1/Mapa_Ostrzeszowa_i_okolic_z_roku_1940
to jedna czesc biegla Lesna a druga od lasu (jesli dobrze widze )
i wtenczas (koniec 50) 1 maja byla sciezka nie szersza niz chodnik co widac na lesnej na fotce

WLODEK46 8 lat, 4 miesiące temu

wyjaśnijmy jedną podstawową sprawę.Na zdjęciu są dwie drogi(ulice)jedna wzdłuż muru klasztornego ul.Leśna a druga wzdłuż płotu z siatki z słupkami ul.Grzybowa.

jan-taylor 8 lat, 4 miesiące temu

Strzal zupelnie nietrafiony.
Idac ul.Lesna prosto nastepne kilkadzisiat metrow prosto na wysokosci bramy wjazdowej w lewo odbija ul.Grzybowa w kierunku Myje.Tutaj pokazana drozka(w tamtym czasie) odbija w kierunku alejki i strzelnicy nigdy nie byla ul.Grzybowa zdaje sie ze nazywa sie Klasztorna ???

jan-taylor 8 lat, 4 miesiące temu

Paskal popatrz jeszcze raz na mapke.Trasa kolejki prowadzila obecna 1-Maja.
i tam skrecala w prawo na ul.Lesna.

coolay 8 lat, 4 miesiące temu

W takim układzie to mi tu nic nie pasuje, jakby nie patrzeć idąc wg zdjęcia prosto przed siebie idziemy ulicą dzisiejszą "Grzybową" i dochodzimy do dzisiejszej "Leśnej", do strzelnicy skręcamy w prawo i przy murze w lewo, idąc sporo dalej prosto "Leśną" dochodzimy dopiero do "1-go maja". Tak ja to widzę:).

m_soko 8 lat, 4 miesiące temu

Sporna ulica nazywa się Klasztorna. Idąc tą drogą i skręcając w lewo przed "starą" strzelnicą dojdziemy do głównego wejścia do klasztoru (od strony alejki). Wąstotorówka przechodziła za kulochwytem starej strzelnicy - możliwe że jest to obecnie ul. 1-Maja.
Ulica Grzybowa podobnie łączy się Leśną ale wtedy klasztor należałoby obrócić o 90 stopni w lewo.

buleczka 8 lat, 4 miesiące temu

W tym czasie - idąc w lewo, wzdłóż parkanu z metalowej siatki i dalej prosto wzdłóż klasztornego muru dochodziło się do znajdującej się do dzisiaj, gospodarczej, drewnianej bramy klasztornej - obecnie stoją przy niej pojemniki na starą odzież. Przez otwór wywiercony w bramie, na zewnątrz wyprowadzony był sznurek. Gdy się za niego pociągało po stronie klasztoru dzwonił dzwonek. Następnie, dyskretnie, uchylając małe drzwiczki siostra - ogrodniczka sprawdzała kto dzwoni i wpuszczała do środka. W tej części znajdował się spory ogród warzywny i sad /drzewa widoczne na zdjęciu ponad murem/. Kupowało się tam warzywa prosto z grządki i owoce dopiero co zerwane z drzewa. Na lewo od zdjęcia, aż do dzisiejszej Grzybowej, a nawet dalej, były głównie pola /żyto, ziemniaki/ i łąki. Od widocznego na zdjęciu słupa, idąc w lewo, przez rżysko dochodziło się do lasu. Cały szczyt muru klasztornego zabezpieczony był w tym czasie tłuczonym szkłem.

jan-taylor 8 lat, 4 miesiące temu

Soko masz 100% racji w kazdym slowie komentarza.
Ludzi na wprost jest ul LESNA czyli ten piasek z koleinami taxkowki pana Kuta.
dalej na wprost z prawej mamy mur klasztorny i kiedys byla tam brama z dzwonkiem do siostry ogrodniczki jak sie pietruszke kupowalo dalej prosto prosciutenko do Mikstackiej lub Powstancow Wlkp (jak kto woli.
Natomiast ten widoczny mur klastorny na tym zdjeciu balezy do ul Klasztornej i na tym murze jest tez zawieszona nazwa ulicy.Idac pod tym widocznym murem nw kierunku miasta ladujemy w stawie klasztornym Dobrze dzisiaj juz nie.

WLODEK46 8 lat, 4 miesiące temu

W błąd mnie wprowadził brak torów od kolejki,które w tych latach szły wzdłuż płotu od domu pp.Kutów i prowadziły przez całą ul.Leśną.W takim razie powinny być na zdjęciu.Chyba,że zdjęcie było zrobione w latach późniejszych.

Sylwester Adamski 9 miesięcy, 2 tygodnie temu

W ogrodzeniu nasza działka Leśna 7. Tą działkę do muru klasztornego już później użytkował p.Marciniak,a jeszcze później pobudował się na niej p. Ostrowski. Wąskotorówka biegła po drugiej stronie drogi.