Pamiątkowe zdjęcie kończące kurs nauki jazdy samochodem i motocyklem w Ostrzeszo... -

Pamiątkowe zdjęcie kończące kurs nauki jazdy samochodem i motocyklem w Ostrzeszowie w 1956 roku. Parytety płci wyraźnie nie są zachowane, jedyna kobieta w tym gronie to Krystyna Gibasiewicz, siostra Bogdana Gibasiewicza, któremu dziękujemy za fotografię.
A może ktoś rozpoznaje miejsce gdzie zostało zrobione zdjęcie?

Grzes67 5 lat, 6 miesięcy temu
Komentarze (3)
jan-taylor 5 lat, 6 miesięcy temu

Historia ruchu kolowego jest bardzo ciekawa a przypuszczam malo znana. Zaczelo sie od jazdy konnej. Do dzisiaj zasiadamy konia z jego lewej strony. Kiedy oficerowie jezdzili konno to musieli i lewej strony zasiadac bo inaczej przeszkadzala szabla!!!. Wprawdzie rowerzysci nie nosza szabli ale rower najczesciej zasiadamy z jego lewej strony. To tak na wielkie "skroty". Ze wzgledow strategicznych[wojennych] Napoleon wydal rozkaz poruszania sie prawostronnie aby zmylic wojska angielskie i tak juz to prawostronne poruszanie sie przyjela europa a Anglia pozostala w pierwotnych zasadach. Z czasem wzrost ruchu kolowego spowodowal wprowadzenie zasad ruchu kolowego. Na naszym terenie pierwsze urzedowe zasady ruchu kolowego wprowadzono w roku 1848. Jest niesamowitym przypadkiem ze pan Stanislaw Bojszczak posiada w swoich zbiorach gazete w ktorej sa wydrukowane zasady ruchu drogowego wlasnie z 1848 roku. Niestety, wkladka z rysunkami owczesnych znakow drogowych nie przetrwala do dzisiejszego czasu. W czasie przed rokiem 1939 byly w Ostrzeszowie 2 stacje benzynowe. Jedna ul.Zamkowa,druga w Rynku przed domem nr 11.Byla tez 3 stacja tzw.ruchoma ktorej wlascicielem byl p.Nowicki. Miala miejsce postoju z tylu domu pp.Pacanowskich. Zarzadzeniem Magistralu nie wolno bylo tej stacji sprzedawac w dni targowe.[ uzasadnienie..konie sie ploszyly...]. Na pytanie kiedy wprowadzono obowiazek posiadania prawa jazdy nie posiadam informacji.

Konrad 4 lata, 3 miesiące temu

Zdjęcie zrobione przed budynkiem urzędu Miasta i Gminy Ostrzeszów (charakterystyczne bonie elewacyjne). Na dole pierwszy z lewej przykucnął Stanisław Skrobacz (być może jeden z egzaminatorów).

jan-taylor 4 lata, 3 miesiące temu

W pierwszym rzedzie w srodku Pan Joszt. Mial sklep z czesciami motoryzacyjnymi pozniej Salon Fryzjerski Pani Kut a dzisiaj Pan Lisek.