Szanowni Państwo! Informujemy że Muzeum Regionalne otwiera ponownie swoje podwoje!
Zapraszamy od wtorku 12 maja 2020 r.
.
07.08. 1987 rok, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Kazimierzowi Wielkiemu, ufundowaną przez Ignacego Mosia. Uroczystość odbyła się przed ostrzeszowską basztą, prowadziła ją młodziutka pracownica muzeum Mirosława Rzepecka.
Ciekawe kiedy ta bajka jakoby TEN zamnek i wieze "ufundowal" Kazimierz Wielki powstala? Wieza: to wieza wiezienna a nie baszta . W latach powstania wiezy 1755 baszt juz nie wznoszono.
Polecam Popatrzec w Lustracje z 1764 roku. Org. AGAD Warszawa,kopia w moim posiadaniu.
Polecam opracowanie:
Stan gotowości zamków pomorskich i wielkopolskich w świetle lustracji Królewszczyzn z poł. XVI w.
Autor: Marek Plewczyński
..W południowo – zachodniej części województwa sieradzkiego opisane są w lustracji trzy zamki: Wieluń (zajął go i przebywał w nim przez pewien czas arcyksiążę Maksymilian w czasie swej kampanii 1587/88), Bolesławiec i Grabów leżące w dogodnych miejscach nad Prosną. W zamku wieluńskim wątłe mury były porysowane oraz zniszczone pożarami. Lustratorzy zalecają użycie do ich restauracji materiału ze starej, wielkiej wieży stojącej w pobliżu zamku i rozbieranej z polecenia królowej Bony, wieża ta bowiem ograniczała rozbudowę zamku. Podobnie zaniedbane były zamki: bolesławiecki i grabowski. W pierwszym z nich mury były porysowane z wyjątkiem mocnej, murowanej wieży, a blanki pognite. W drugim stary, niski mur częściowo się już walił..